تولید اتوبوس هیدروژنی تویوتا سورا آغاز شد

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،سال گذشته تویوتا در یک اقدام ابتکاری با نام «Start Your Impossible»، از تولیدکننده محصولات تجاری سواری به شرکتی فعال در زمینه ارائه خدمات حمل ونقل عمومی تبدیل شد. این امر به دلیل تمایل خودروساز ژاپنی برای کمک به بهبود و پیشرفت سطح زندگی مشتریان و جامعه به صورت یک مجموعه واحد، از […]

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،سال گذشته تویوتا در یک اقدام ابتکاری با نام «Start Your Impossible»، از تولیدکننده محصولات تجاری سواری به شرکتی فعال در زمینه ارائه خدمات حمل ونقل عمومی تبدیل شد. این امر به دلیل تمایل خودروساز ژاپنی برای کمک به بهبود و پیشرفت سطح زندگی مشتریان و جامعه به صورت یک مجموعه واحد، از طریق حمایت از ایجاد جامعه پایدار صورت گرفت؛ جامعه ای که در آن تمامی اعضا، احساس می کنند که باید با ایده های غیر ممکن خود تقابل داشته باشند. تویوتا قصد دارد با توسعه اتوبوس های مبتنی بر فناوری پیل سوختی، در آینده محصولاتی طراحی کند که مشتریان را به سمت آزادی در حمل ونقل سوق می دهد.

شرکت تویوتا موتور اعلام کرد که فروش اولین اتوبوس پیل سوختی سورا (Sora) از ماه مارس امسال آغاز شد و مجوز فروش آن در ژاپن نیز دریافت شده است. همان طور که دیگر خودروهای پیل سوختی تیراژ پایینی دارند، تولید اتوبوس Sora نیز محدود خواهد بود و تویوتا اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۰ و آغاز بازی های المپیک در توکیو، بیش از ۱۰۰ دستگاه اتوبوس هیدروژنی را در مناطق شهری تحویل خواهد داد.

Toyota Hydrogen Fuel Cell Bus Sora / اتوبوس پیل سوختی هیدروژنی تویوتا سورا

اتوبوس Sora به دو پکیج پیل سوختی با قدرت ۱۱۴ کیلووات مجهز شده است که هر کدام برق مورد نیاز برای موتورهای الکتریکی متناوب سنکرون ۱۱۳ کیلووات را فراهم می کند. البته تویوتا هنوز هم از باتری نیکل-فلز هیدرید (NiMH) در سطح بسیار کم استفاده می کند. اتوبوس ۱۰.۵۲۵ متری Sora قادر است ۷۹ نفر مسافر را حمل کند که از این تعداد، ۲۳ نفر نشسته (با احتساب راننده) و ۵۶ نفر ایستاده هستند. در مقایسه با اتوبوس های معمولی، اتوبوس پیل سوختی هیدروژنی Sora از ۱۰ مخزن هیدروژن با مجموع ۶۰۰ لیتر و تحت فشار اسمی ۷۰ مگاپاسکال استفاده می کند که شعاع حرکتی تقریبا برابری برای آن ایجاد می کند.

یکی از ویژگی های اضطراری جالب در اتوبوس Sora این است که سیستم منبع تغذیه خارجی، اینورتر مخصوصی دارد که به وسیله CHAdeMO به اتوبوس پیل سوختی متصل می شود و تا ۹ کیلووات برق را برای آن تأمین می کند؛ در نتیجه این سیستم می تواند ۲۳۵ کیلووات ساعت انرژی الکتریکی به اتوبوس تحویل دهد که به نظر می رسد بسته به شرایط استفاده، بین یک تا دو روز کاری ظرفیت داشته باشد.

Toyota Hydrogen Fuel Cell Bus Sora / اتوبوس پیل سوختی هیدروژنی تویوتا سورا

تویوتا برای کمک به جامعه و پشتیبانی از آحاد مردم، این نوع اتوبوس را تولید می کند؛ بنابراین باید از نوعی سیستم سوخت رسانی استفاده شود که در خدمت محیط زیست باشد و در صورت بروز حادثه، بتواند به عنوان منبع برق نیز عمل کند. اتوبوس پیل سوختی Sora از ویژگی های طراحی و کارکردهای جهانی و انسانی بهره می برد، که منعکس کننده ی تمایل تویوتا برای حمایت از جامعه و زندگی اجتماعی است. اتوبوس پیل سوختی Sora، ویژگی های خاص زیر را ارائه می دهد؛

عملکرد زیست محیطی عالی

سیستم پیل سوختی تویوتا که بر مبنای خودروی الکتریکی پیل سوختی میرای (Mirai) توسعه یافته است، باعث بهبود عملکرد زیست محیطی اتوبوس Sora بدون انتشار آلاینده هایی نظیر دی اکسید کربن می شود؛ همچنین ترکیباتی مانند SOC که در وسایل نقلیه معمولی هنگام بهره برداری منتشر می شوند، به حداقل می رسند. استفاده از فناوری خودروی هیدروژنی میرای علاوه بر موارد یادشده، باعث کاهش ارتعاشات اتوبوس و ایجاد سروصدا خواهد شد.

Toyota Hydrogen Fuel Cell Bus Sora / اتوبوس پیل سوختی هیدروژنی تویوتا سورا

بهبود راحتی سرنشینان

صندلی های افقی اتوبوس Sora با مکانیزم ذخیره سازی اتوماتیک عرضه می شوند و هنگامی که از آن ها استفاده نشود، به طور خودکار تا می شوند و راحتی و آسایش بیش تری برای مسافران (به خصوص کسانی که سوار بر ویلچر هستند) فراهم خواهد شد.

سیستم نظارت تصویری (یا عملکرد مانیتورینگ محیطی اتوبوس) از هشت دوربین با کیفیت بالا در داخل و خارج اتوبوس بهره می برد؛ این سیستم به منظور پیشگیری از برخورد با عابران پیاده و دوچرخه سواران در اطراف اتوبوس طراحی شده است. هنگامی که اتوبوس متوقف می شود، سیستم از طریق اعلانات صوتی و تصویری به راننده در مورد عابران پیاده و دوچرخه سواران در اطراف اتوبوس هشدار می دهد و در نتیجه ایمنی افزایش خواهد یافت.

Toyota Hydrogen Fuel Cell Bus Sora / اتوبوس پیل سوختی هیدروژنی تویوتا سورا

از عملکرد کنترل شتاب نیز در اتوبوس پیل سوختی Sora استفاده می شود که ایمنی را افزایش می دهد. به این شکل که نحوه شتاب گیری اتوبوس به صورت آرام و کنترل شده انجام می شود و مانع از توقف یا سرعت گیری ناگهانی خواهد شد؛ در نتیجه مسافران ایستاده ایمنی بیش تری خواهند داشت. همچنین به علت عدم استفاده از پیشرانه احتراق داخلی، جعبه دنده نیز وجود ندارد و بیش ترین آرامش برای مسافران رقم می خورد.

طراحی بیرونی متفاوت

تویوتا در طراحی بیرونی اتوبوس پیل سوختی Sora به دنبال شکل استریوسکوپیک (برجسته بینی) است که به طور قابل ملاحظه ای با شکل جعبه ای (۶ گوشه) در اتوبوس های معمولی تفاوت دارد. در اتوبوس Sora از فناوری LED برای چراغ های جلو و عقب استفاده می شود که باعث تشخیص فوری آن برای عابران و دیگر رانندگان خواهد شد.

البته هنوز هم تردیدهایی در زمینه مناسب بودن این نوع اتوبوس برای سیستم حمل ونقل عمومی وجود دارد. با این حال تویوتا قصد دارد در مناطق شهری توکیو از آن استفاده کند که به نظر می رسد به صورت آزمایشی باشد. در صورتی که اتوبوس Sora بتواند در مرحله آزمایشی، عملکرد مناسبی از خود نشان دهد؛ احتمال تولید انبوه آن در آینده وجود خواهد داشت. تویوتا می گوید با توجه به افزایش تعداد اتوبوس های مجهز به فناوری پیل سوختی در مناطق شهری، آگاهی عموم مردم نسبت به این نوع خودرو افزایش یافته است.

تولید اتوبوس هیدروژنی تویوتا سورا آغاز شد

تولید اتوبوس هیدروژنی تویوتا سورا آغاز شد

تولید اتوبوس هیدروژنی تویوتا سورا آغاز شد

تولید اتوبوس هیدروژنی تویوتا سورا آغاز شد

منبع:نوداد

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟