در صورت برخورد صاعقه با هواپیما چه اتفاقی می افتد؟

۲۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،همه ما، هر از چند گاهی عکس هایی را از هواپیماهایی که توسط صاعقه مورد اصابت قرار گرفته اند، در اینترنت می بینیم. احتمالا بعضی از این تصاویر بسیار مهیج و فوق العاده هستند، ولی نیازی نیست بترسید. برخورد با صاعقه در هر پروازی رخ نمی دهد، ولی این پدیده غیرمعمول هم نیست. […]

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،همه ما، هر از چند گاهی عکس هایی را از هواپیماهایی که توسط صاعقه مورد اصابت قرار گرفته اند، در اینترنت می بینیم. احتمالا بعضی از این تصاویر بسیار مهیج و فوق العاده هستند، ولی نیازی نیست بترسید. برخورد با صاعقه در هر پروازی رخ نمی دهد، ولی این پدیده غیرمعمول هم نیست. آمارهای استاندارد صنعتی حاکی از این هستند که هر هواپیما به طور میانگین هر دو سال یکبار یا کمی زیادتر مورد اصابت صاعقه قرار می گیرد.

خبر خوب این است که تمام هواپیماها با استفاده از  سطح بالایی از علم، به گونه ای مهندسی شده اند که هم در جریان اصابت صاعقه و هم پس از آن، کاملا خوب عمل کنند و شما را نیز در نهایت ایمنی به مقصدتان برسانند.

صاعقه و هواپیما

عکاس: Gahsoon Gahsoon

البته شاید صاعقه مد نظر ما به اندازه صاعقه ای که در فیلم تخیلی «بازگشت به آینده» (Back to the future) لازم بود تا توان ۱٫۲۱ گیگاواتی لازم برای به راه انداختن ساعت زمان استفاده شده در آن فیلم را تامین کند، ارزش فیلم سازی نداشته باشد؛ ولی باز هم موضوع جالبی است!

هواپیماهای قدیمی که از فلز ساخته می شدند، در اصل قفس های فارادی بزرگی بودند. برای درک مفهوم قفس فارادی (Faraday cage) باید کلاس فیزیک مدرسه تان را به خاطر بیاورید! در حقیقت، با وجود فلز روی بدنه خارجی که با یک ماده شبکه بندی شده مهندسی درون پوسته تقویت می شود، صاعقه بدون هیچ گونه آسیبی، از اطراف هواپیما عبور می کند و مسیر الکتریکی شده خودش را ادامه می دهد.

قاعده ای مشابه در مورد خودرو نیز وجود دارد. اگر شما ساکن منطقه ای باشید که مستعد صاعقه باشد، احتمالا به شنیدن این مطلب عادت کرده اید که در جریان وقوع صاعقه، درون خودرو یکی از امن ترین جاها برای در امان ماندن از برخورد صاعقه است. در اطراف بخش های حساس یک هواپیما همچون محفظه سوخت و  قسمت های برقی، قرار دادن حفاظ و پوشش می تواند یک لایه حفاظتی اضافه ایجاد نماید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید طبق ادعای سرویس ملی هواشناسی آمریکا، دمای یک صاعقه ناگهانی همراه با تندر نزدیک به ۳۰ هزار درجه سانتی گراد است که بدون شک بسیار دمای بالایی است!

صاعقه و هواپیما

عکاس: Dayle Gilka-Botzow

اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که هواپیماهای جدیدی که از مواد کامپوزیتی سبک وزن غیرفلزی ساخته می شوند، چگونه صاعقه را هدایت می کنند؟ سوال خوبی است. باید بگوییم که به عنوان مثال، هواپیمای «بویینگ ۷۸۷» ( Boeing ۷۸۷) از پلاستیک تقویت شده فیبر کربن بهره می برد. بنابراین، سازندگان هواپیما از یک فویل مخصوص استفاده می کنند تا تاثیر قفس فارادی را بازگردانند.

این فویل در اصطلاح فنی با نام فویل فلزی توسعه یافته رسانای جریان برق، شناخته می شود. این فویل یکی از اجزای لایه بندی ساندویچی مواد است که پوسته خارجی هواپیما را تشکیل می دهند. این پوسته شامل کامپوزیت، فویل و همچنین لایه هایی است که فویل فلزی را از رطوبت و خوردگی ناشی از آن محافظت می کنند.

این عوامل باعث می شوند که دقیقا مشابه با هواپیمایی که چهارچوب فلزی دارد، در این هواپیماها نیز صاعقه به سرعت از میان لوله پوشانده شده از فویل و همچنین در امتداد بال ها حرکت و هواپیما را ترک کند.

صاعقه و هواپیما

اگر شما در هواپیمایی هستید که با صاعقه برخورد می کند، کاملا در امنیت خواهید بود و حتی احتمال با تاخیر رسیدن شما به مقصد هم کم است. ولی اگر شما مسافر پرواز بعدی همان هواپیما باشید، احتمالا ساعت پروازتان کمی با تاخیر خواهد بود. قوانین اضافه ای توسط دفاتر دولتی که پروازها را تنظیم می کنند، تعیین شده اند. هدف از تمام این قوانین اطمینان حاصل کردن از کارکرد مناسب سیستم های الکتریکی هواپیما است. حتی برای این که نشانه های سوختگی وجود نداشته باشند، بازرسی های دقیق تری توصیه می شوند.

تکنسین های نگه داری، کل هواپیما را بررسی می کنند. آن ها روی بخش هایی که معمولا صاعقه برخوردی به هواپیما از آن ها ورود و خروج دارد، مثل دماغه، بال ها، دم، حسگرهای مختلف، آنتن ها، پوشش پلاستیکی آنتن رادار، چراغ ها و  دریچه های فرودافزار هواپیما تمرکز زیادتری می کنند. شما ممکن است در هنگام برخورد صاعقه صدای بلندی را شنیده و غافلگیر شوید، ولی هواپیما شما را با ایمنی کامل بر زمین خواهد نشاند و سریع تر از چیزی که شما فکر می کنید به هوا برخواهد گشت.

منبع:نوداد

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟