دپارتمان محصولات خودران جنرال موتورز کروز، برند مستقل می شود

۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۰

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،جنرال موتورز از سال ۲۰۱۶، شرکت کروز اوتومیشن را به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار خریداری کرد و با اختصاص بودجه ی توسعه ی بعد از خرید، ارزش این معامله را به یک میلیارد دلار رساند. کمتر از یک ماه پیش، سرمایه گذاری ۳.۳۶ میلیارد دلاری از سوی سافت بانک کشور ژاپن […]

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،جنرال موتورز از سال ۲۰۱۶، شرکت کروز اوتومیشن را به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار خریداری کرد و با اختصاص بودجه ی توسعه ی بعد از خرید، ارزش این معامله را به یک میلیارد دلار رساند. کمتر از یک ماه پیش، سرمایه گذاری ۳.۳۶ میلیارد دلاری از سوی سافت بانک کشور ژاپن و جنرال موتورز، در این بخش انجام شد تا سهام کلی آن به ۱۱ میلیارد دلار افزایش یابد. این در حالی است که ارزش سهام خودروساز آمریکایی به ۵۰ میلیارد دلار می رسد. در نتیجه، کروز از زمانی که تحت مالکیت جنرال موتورز درآمده، رشد و پیشرفت چشمگیری داشته است. با این وجود، استراتژی این شرکت برای این بخش به زودی تغییر خواهد کرد تا به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه دهد.

ناوگان خودروهای خودران جنرال موتورز

البته چندی پیش مدیرعامل جنرال موتورز، با تفکیک سهام کلی به سهام بخش های موفق، مخالفت کرده است و این تصمیمات پیرو اعتراض سهامداران و نظر متخصصین تجزیه و تحلیل حوزه ی بورس، اتخاذ شده اند. مقامات وال استریت هم با این استراتژی موافق هستند؛ چرا که علاوه بر افزایش حجم مبادلات بانکی، جلب رضایت سهامداران بزرگ را به دنبال دارد. افرادی مثل دیوید اِین هورن (مؤسس شرکت سرمایه گذاری گیرین لایت کاپیتال) در این زمینه طرح و برنامه های شخصی خود را مطرح کرده اند. او پیشنهاد طبقه بندی سهام جنرال موتورز را به دو بخش سهامداران فعلی و بخشی مجزا برای رشد و توسعه، ارائه کرد. کارشناسان جنرال موتورز این سیاست را «مهندسی مالی» نامیدند و معتقدند که باعث کاهش اعتبار و رتبه بندی اوراق قرضه ی سهام می شود.

ناوگان خودروهای خودران جنرال موتورز

لازم به ذکر است که استراتژی غول خودروسازی آمریکا مبنی بر تفکیک بخش های موفق، اخیراً به عنوان روشی موثر در بیزینس خودروسازی مطرح می شود. برای نمونه، فیات کرایسلر در سال ۲۰۱۰، سهام اولیه ی فراری را به بازار عرضه کرد. در حال حاضر ارزش این شرکت مستقل به ۲۵ میلیارد دلار می رسد و ۱۷۰ درصد بازدهی داشته است.

اگرچه کروز با فراری متفاوت است و از زمانی که یک بیزینس نوپا بود، توسط جنرال موتورز خریداری شد؛ این شرکت در حوزه ی خودروهای خودران پیشرفت خوبی دارد. یکی از اقدامات این بخش، تست فناوری خودران روی شورولت کروز تمام برقی است تا در سال ۲۰۱۹، نسخه ی تمام خودران این خودرو به خدمت گرفته شود.

منبع:نوداد

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟