سرمایه گذاری برندهای ژاپنی، برای نمایشگرهای پشت فرمان

۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۹

به گزارش پایگاه خبری خودرو پلاس، با توجه به پیشرفت چشم گیر در زمینه فناوری های نوین، نمایشگرهای کاملا دیجیتال داشبورد جایگزین سرعت سنج ها و شمارنده های سنتی در وسایل نقلیه می شود؛ این مسئله شرکت ژاپن دیسپلی (Japan Display) را به عنوان یکی از رهبران صنعت ژاپن، در مورد افزایش فروش داشبورد دیجیتال […]

به گزارش پایگاه خبری خودرو پلاس، با توجه به پیشرفت چشم گیر در زمینه فناوری های نوین، نمایشگرهای کاملا دیجیتال داشبورد جایگزین سرعت سنج ها و شمارنده های سنتی در وسایل نقلیه می شود؛ این مسئله شرکت ژاپن دیسپلی (Japan Display) را به عنوان یکی از رهبران صنعت ژاپن، در مورد افزایش فروش داشبورد دیجیتال به تولیدکنندگان جهانی خودرو خوش بین می کند.

در حالی که اکثر مدل های جدید خودرو معمولا یک پنل اطلاعات مرکزی برای نقشه، سرگرمی و دیگر عملکردها دارند، خودروسازان نیز به طور فزاینده صفحه داشبورد سنتی روبروی راننده را با صفحه نمایش تخت جایگزین می کنند. با نگاهی به صفحه داشبورد دیجیتال جدیدترین محصولات بی ام و یا مرسدس بنز، می توان به این موضوع پی برد.

جایگزینی پنل ابزار داشبورد با صفحه نمایش دیجیتال موضوع چالش برانگیزی است، زیرا آن ها نیاز به قابلیت اطمینان و مقاومت بیش تری در برابر تغییرات دما دارند؛ در حالی که اطلاعات مهمی نیز به راننده ارائه می شود. این امر باعث می شود که نمایشگر دیجیتال داشبورد گران تر باشند و تامین کنندگان قطعات خودرو هزینه ی بیش تری برای آن ها تقاضا کنند. در نتیجه چنین کسب وکاری بسیار سودآور خواهد بود و آن را برای سرمایه گذاران جذاب می کند.

Japan Display dashboard / پنل ابزار داشبورد ژاپن دیسپلی

ژاپن دیسپلی به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده پنل ابزار داشبورد دیجیتال خودرو در سراسر جهان، معتقد است که تغییر استراتژی صنعت به سمت ساخت خودروی الکتریکی، صفحه نمایش دیجیتال را به مهم ترین قسمت در فضای داخل خودرو تبدیل می کند؛ زیرا رانندگان اغلب توجه بیش تری به عناصر زیبایی شناسی داخلی خودرو دارند و عملکرد سیستم محرکه الکتریکی گاهی در اولویت بعدی قرار می گیرد.

هولدر گرکنز، مدیر بخش خودرو در ژاپن دیسپلی طی مصاحبه ای گفت:

در مورد پیشرانه احتراق داخلی سنتی مسائل زیادی اهمیت دارند؛ تعداد سیلندر، گشتاور و اسب بخار، شتاب گیری و صدای پیشرانه. اما در خودروی برقی چنین چیزی وجود ندارد. به نظر شما چطور می توان در یک خودروی الکتریکی جذابیت ایجاد کرد؟ احتمالا استفاده از نمایشگرهای دیجیتال پاسخ مناسبی خواهد بود.

داشبورد دیجیتال مزایای زیادی نیز برای رانندگان به همراه دارد؛ مثلا تغییر سبک و میزان اطلاعات برای حالت های مختلف رانندگی، یا بزرگ تر کردن نقشه ها در هنگامی که مورد نیاز هستند. در حال حاضر، اغلب این موارد در محصولات باکیفیت ساخته شده توسط آئودی، بی ام و، مرسدس بنز و برخی از تولیدکنندگان خودروی سوپراسپرت استفاده می شود.

در سال مالی گذشته ۹۰۰ میلیون دلار از ساخت محصولات مرتبط با خودرو، عاید ژاپن دیسپلی شد که حدود ۱۴ درصد از کل سود این شرکت محسوب می شود. با این حال ژاپن دیسپلی رشد ۴۰ درصدی برای فروش داشبورد دیجیتال خودرو تا سال ۲۰۲۰ پیش بینی می کند. این شرکت در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از بازار خودروی اروپا را در اختیار دارد و کسب وکار خود را در ایالات متحده، ژاپن و چین گسترش می دهد. این موضوع می تواند خبر امیدبخشی برای سرمایه گذاران ژاپن دیسپلی باشد که سود سهامشان سال گذشته با کاهش ۳۲ درصدی همراه شد.

Japan Display dashboard / پنل ابزار داشبورد ژاپن دیسپلی

طبق گفته IHS Markit، شرکت ژاپن دیسپلی سال گذشته ۱۹ درصد از بازار جهانی پنل دیجیتال داشبورد را با قیمت ۶.۷ میلیارد دلار کنترل کرد و صفحه نمایش داشبورد دیجیتال ساخت ال جی با ۱۴ درصد در رتبه دوم قرار داشت.

دامیان تونگ، تحلیلگر شرکت Macquarie Group می گوید:

این کسب وکار ترکیبی از تنوع زیاد و حجم تولید کم است، اما استفاده از آن در بخش خودرو به طور بالقوه می تواند فروش بیش تری  ارائه دهد. توانایی بهره گیری از این هزینه به طور موثر، یک آزمون حیاتی خواهد بود.

کاهش فروش گوشی هوشمند تلفن همراه که حدود ۸۰ درصد از سهم تولید این شرکت را تشکیل می دهند، در پشت تصمیم ژاپن دیسپلی برای افزایش تمرکز بر ساخت پنل ابزار دیجیتال داشبورد خودرو قرار دارد. علاوه بر این اپل نیز که بزرگ ترین مشتری ژاپن دیسپلی محسوب می شود، به دنبال خرید نمایشگرهای نسل جدید LED است که شرکت ژاپنی آن را در مقیاس انبوه تولید نمی کند. در حال حاضر بیش ترین میزان تولید و فروش صفحه نمایش OLED در جهان به سامسونگ و ال جی تعلق دارد.

احتمالا استفاده از نمایشگر OLED در خودرو زمان بیش تری طول بکشد. بر خلاف نمایشگرهای کریستال مایع یا LCD، نمایشگرهای OLED می توانند نازک تر طراحی شوند و صرفه جویی بیش تری در مصرف انرژی داشته باشند. این مزایای نمایشگرهای OLED در گوشی هوشمند است، اما خودروسازان بیش تر به محدودیت عمر و قیمت بالاتر آن ها توجه می کنند. بنابراین احتمال استفاده از آن ها در پنل ابزار دیجیتال داشبورد خودرو کم خواهد بود.

شرکت های ژاپنی برای اولین بار در جهان، فناوری صفحه نمایش تخت را ارائه کردند اما نتوانستند با رقبای خود از کره جنوبی و تایوان، در سرمایه گذاری و قیمت رقابت کنند. ژاپن دیسپلی در سال ۲۰۱۲ با ادغام شرکت های تولید صفحه نمایش از جمله سونی، توشیبا و هیتاچی ایجاد شد. پس از آن ژاپن دیسپلی با ارائه استراتژی جدید، تلاش خود را بر تولید نمایشگرهای باکیفیت و کوچک متمرکز کرد، که به آن کمک می کند در دنیای خودرو نیز فعالیت کند.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟