شناسایی ۳۴۰۰ نقطه حادثه خیز در کشور/نقش مهم فرهنگ‌سازی در کاهش میزان تخلفات و جرایم رانندگی/ اتوبوس‌های بین شهری کمترین میزان تصادفات را در دو سال اخیر داشتند

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۹

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،سردار محمد حسین حمیدی اظهار داشت: جاده‌های کشور ظرفیت و کشش این حجم از سفر و خودرو را ندارد، اما خدا رو شکر مردم امسال همکاری بیشتری با پلیس داشتند. با توجه به افزایش یک‌ونیم میلیونی تعداد خودرو‌ها در سال ۹۶ افزایش سفر‌ها یک موضوع عادی و قابل پیش‌بینی بود، اما مردم […]

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،سردار محمد حسین حمیدی اظهار داشت: جاده‌های کشور ظرفیت و کشش این حجم از سفر و خودرو را ندارد، اما خدا رو شکر مردم امسال همکاری بیشتری با پلیس داشتند. با توجه به افزایش یک‌ونیم میلیونی تعداد خودرو‌ها در سال ۹۶ افزایش سفر‌ها یک موضوع عادی و قابل پیش‌بینی بود، اما مردم امسال هم همکاری خوبی داشتند.

رئیس پلیس راه کشور اضافه کرد: تحلیل تصادفات نوروزی امسال نشان می‌دهد که ۷۰ درصد تصادفات فوتی کشور بر اثر خستگی و خواب‌آلودگی، انحراف به چپ و عدم توجه به جلو رخ داده است که این یعنی عامل انسانی، باعث وقوع ۷۰ درصد تصادفات نوروزی امسال شد.

وی افزود: در طول اجرای طرح ویژه ترافیکی مهم‌ترین علل وقوع تصادفات فوتی را می‌توانیم سرعت و سبقت غیرمجاز و عدم توجه به جلو نام ببریم که ۸۵ درصد تصادفات را به خود اختصاص داده است.

سردار حمیدی با اشاره به نقش ۵۷/۵ درصدی سواری‌ها و ۳۸ درصدی موتور سیکلت‌ها در بروز حوادث در فروردین تا اردیبهشت ۹۷، تصریح کرد: اتوبوس های بین شهری کمترین میزان تصادفات را در دو سال اخیر داشتند.

شناسایی ۳۴۰۰ نقطه حادثه خیز در کشور

رئیس پلیس راه در خصوص نقاط حادثه‌خیز جاده‌ای و نقش آن‌ها در بروز تصادفات و سوانح گفت: در جاده‌های کشور که بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر هستند؛ ۳۴۰۰ محل حادثه‌خیز مشخص شده است.

وی با بیان این که در گذشته ۶ هزار تا ۷ هزار نقطه حادثه‌خیز وجود داشت، تشریح کرد: مناطق حادثه‌خیز در کشور به مرور کاهش یافته و در حال حاضر فقط در ۱۵۰۰ نقطه از ۳۴۰۰ محل حادثه‌خیز مشخص شده که تصادفات بیشتری در آن به وقوع پیوسته است طی سه سال ۵۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. اقدامات زیادی در خصوص آشکارسازی نقاط حادثه‌خیز انجام شده است؛ تابلو‌های فسفری نصب شده و اقدامات ایمنی لازم صورت گرفته تا توجه راننده به آن نقطه جلب شود و بتواند تا زمان رسیدن به آن محل، سرعت خود را کاهش داده و بر خودروی خود مسلط شود و به سلامت از آن نقطه عبور کند.

سردار حمیدی در خصوص اینکه با چه راهکاری می‌توان تعداد حوادث و سوانح در ۱۵۰۰ محل مشخص شده را کاهش داد، ادامه داد: این آمار نشان می‌دهد که هزینه‌های جاری و روشی که هم اکنون در دست کار است، کافی نبوده است؛ باید عزم و اراده جدی در کار باشد، در غیر اینصورت شاهد افزایش تلفات خواهیم بود. بروز تصادف در نقاط حادثه‌خیز بیشتر به دنبال مواردی، چون شیب تند، پیچ تند، وجود پرتگاه و نبود حفاظ و ایمنی اتفاق می‌افتد، همچنین تاریکی، عدم ایمن‌سازی نقاط مسکونی حاشیه راه و … از جمله مواردی هستند که باعث شده‌اند نقاط حادثه‌خیز هنوز تصادفات جاد‌ه‌ای را به خود اختصاص دهند.

رئیس پلیس راه با اعلام اینکه برای شناسایی مناطق حادثه خیز جاده‌ای از یک کارگروه ویژه اعم از رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی و ماموران زبده پلیس راه و راهداری استفاده شده است،اظهار داشت: برای هر کدام از نقاط حادثه‌خیز پرونده‌ای تشکیل و راهکار اصلاحی اندیشیده شده است. همه این موارد موکول به دریافت و بودجه و اعتبار خاصی است؛ لذا اگر اقدامی انجام نگیرد، شاهد بروز سوانح و حوادث در این نقاط خواهیم بود.

سردار حمیدی، پراکندگی این نقاط حادثه‌خیز را در ۳۵ استان کشور برشمرد و ادامه داد: وزارت راه برای کاهش نقاط حادثه‌خیز و آشکارسازی نقاط باقیمانده اقدامات لازم را انجام داده است، اما باید پروژه‌های اصلاحی را سریع‌تر انجام داد و موانع موجود را رفع کرد تا بدین ترتیب بتوان از بروز سوانح و حوادث رانندگی که در نقاط حادثه‌خیز اتفاق می‌افتد، جلوگیری کرد. اگر طبق روال عادی این روند انجام شود، سال‌ها طول می‌کشد تا شاهد حذف و کاهش نقاط حادثه‌خیز باشیم.

کشته شدن سالانه دو هزار نفر در تصادفات جاده‌ای نقاط حادثه‌خیز

رئیس پلیس‌راه راهور ناجا با اعلام یک آمار درباره حوادث مرگبار رانندگی در نقاط حادثه خیز، تصریح کرد: تصادفات جاده‌ای تنها در نقاط حادثه‌خیز سالانه حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومان خسارات مالی به کشور وارد کرده و دو هزار نفر نیز در این مناطق کشته می‌شوند. برابر آخرین جمع‌بندی‌های پلیس‌راه حدود ۳۴۰۰ محل حادثه‌خیز در جاده‌های برون‌شهری وجود دارد که علی‌رغم کاهش آن‌ها طی سال‌های گذشته وضعیت ۱۵۰۰ محل از این تعداد بحرانی است و حجم زیادی از تصادفات فوتی و جرحی در آن‌ها رخ می‌دهد.

سردار حمیدی با اشاره به اینکه، بررسی‌های پلیس‌راه نشان می‌دهد حدود ۳۰ درصد تصادفات جاده‌ای در محل‌های حادثه‌خیز رخ می‌دهد، تصریح کرد: برابر آمار‌ها سالانه حدود ۲۰۰۰ نفر تنها در این محل‌ها کشته می‌شوند این حوادث در نقاطی رخ می‌دهد که آدرس آن‌ها کاملا مشخص و علایم و تابلو‌های آشکارساز نیز در آن‌ها نصب شده است.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده از سوی مرکز مطالعات پلیس راهور ناجا ادامه داد: بر این اساس خسارت مستقیم مالی هر مرگ تصادفات یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است که با احتساب ۲۰۰۰ مرگ در محل‌های حادثه‌خیز باید گفت سالانه حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومان به طور مستقیم محل‌های حادثه‌خیز فقط از بابت مرگ و میر به اقتصاد کشور خسارت وارد می‌شود که این آمار جدا از سایر خسارات جانبی، زخمی‌ها و ایجاد مشکلات اجتماعی برای افراد است.

عدم تخصیص بودجه لازم برای انجام اصلاحات هندسی و ایمن سازی مسیر‌های پر خطر

رئیس پلیس‌راه راهور ناجا همچنین با گلایه از عدم تخصیص بودجه لازم برای انجام اصلاحات هندسی و ایمن سازی مسیر‌های پر خطر گفت: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر این که اگرچه آمار تلفات تصادف‌های جاده‌ای کاهش یافته است، اما آمار تلفات همچنان بالاست و نیروی انتظامی و دستگاه‌های مسئول باید تلاش کنند، این آمار به‌‎طور مستمر کاهش یابد؛ قطعا باید همه دستگاه‌های مسئول به خصوص مراجع قانونگذار اعتبارات ویژه‌ای را برای اصلاح سریع محل‌های حادثه‌خیز اختصاص دهند تا بتوانیم به فوریت از حداقل ۲۰۰۰ مرگ تصادفات در سال جلوگیری کنیم. در سه سال گذشته در ۱۵۰۰ نقطه بحرانی جاده‌ها ۵۳۰۰ نفر جانشان را از دست داده‌اند، این درحالی است که می‌توان گفت در این حادثه‌ها سهم خطای انسانی و خودرویی چندان قابل توجه نبوده است.

وی درباره نقاط حادثه‌خیز نیز به بخش‌هایی مانند پیچ‌های جاده هراز اشاره کرد و از محور‌های تهران- مشهد، تهران- اصفهان یا استان فارس نام برد که مدتی قبل اتوبوس سربازان در آنجا دچار حادثه شد.

به گفته سردار حمیدی در سه سال اخیر رفع نقاط حادثه‌خیز جدی گرفته نشده و از تعداد آن‌ها آن طور که باید کاسته نشده است، به همین دلیل پلیس برای کاهش خطر در چنین محل‌هایی تلاش می‌کند تا حضور فیزیکی بیشتری داشته باشد.

منبع:میزان

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟