غیبت معنادار خودرویی ها در لیست ارزی منتشر شده

۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۷

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،پیش از این اعلام شده بود ۷.۵ میلیارد یورو ارز به واردکنندگان پرداخت شده اما انتشار فهرست دریافت کنندگان تنها ۲.۵ میلیارد یورو، باعث شده تا نگاه ها زیادتر به دنبال دریافت کنندگان آن ۵ میلیارد یوروی ناپیدا باشد. دنیای اقتصاد، به این ترتیب روز گذشته بانک مرکزی فهرستی ناقص از دریافت کنندگان […]

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،پیش از این اعلام شده بود ۷.۵ میلیارد یورو ارز به واردکنندگان پرداخت شده اما انتشار فهرست دریافت کنندگان تنها ۲.۵ میلیارد یورو، باعث شده تا نگاه ها زیادتر به دنبال دریافت کنندگان آن ۵ میلیارد یوروی ناپیدا باشد.

دنیای اقتصاد، به این ترتیب روز گذشته بانک مرکزی فهرستی ناقص از دریافت کنندگان ارز دولتی منتشر کرد که با واکنش بسیاری از فعالان اقتصادی مواجه شد. در این بین انجمن وارد کنندگان خودرو نیز به جمع منتقدان پیوست و از دولت خواست که هرچه زودتر نسبت به انتشار فهرست شرکت های دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام کند. به این ترتیب با توجه به درخواست وارد کنندگان خودرو مبنی بر اعلام شرکت های مذکور، به نظر می رسد که وارد کنندگان تنها مورد دلسوزی این وزارتخانه قرار نگرفتند و پای منافع شرکت های دیگری در میان است.

بر این اساس محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری شنبه گذشته علناً با تقبیح اقدام وزیر ارتباطات در اعلام اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی تأکید کرده بود که تکرار این اقدام یعنی اعلام جنگ به بخش خصوصی کشور. حال با اطلاعیه انجمن وارد کنندگان خودرو مبنی بر استقبال از فاش شدن لیست شرکت های دریافت کننده ارز به نظر می رسد که دولت از یکسو ملاحظه انتشار لیست مذکور را دارد و از سوی دیگر با فشار بخش خصوصی ناچار به اعلام فهرست یادشده است.هفته گذشته محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی برای واردات گوشی تلفن همراه، موجی از همراهی با دولت در راستای مبارزه با فساد و رانت را به راه انداخت. آنچه مورد تأکید وزیر ارتباطات قرار داشت شفاف سازی در راستای استفاده شرکت ها از ارز ۴۲۰۰ تومانی بود. این حرکت اگرچه به مذاق برخی از شرکت های متخلف که ارز دولتی دریافت کرده بودند، اما محصولات خود را با چندین برابر نرخ واقعی به فروش رسانده بودند، خوش نیامد اما با استقبال و تقدیر فعالان اقتصادی و بخش خصوصی مواجه شد. این اقدام جهرمی در اصل مطالبه ای عمومی را به همراه داشت و دیگر وزرا را ملزم به شفاف سازی در این راستا می کرد؛ اما این مطالبه عمومی در نهایت با استقبال حسن روحانی نیز همراه بود؛ به طوری که وی در اقدامی به تمامی وزارتخانه های دولتی دستور داد تا اسامی دریافت کنندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی را برای آگاهی مردم منتشر کنند. دستورحسن روحانی برای شفاف سازی لیست شرکت های دریافت کننده ارز از یکسو می تواند به متعادل سازی قیمت بسیاری از کالاها که این روزها با قیمت های سرسام آوری به دست مصرف کنندگان می رسد کمک کند و از سوی دیگر شرکت های متخلف و رانت جو را که این روزها در مسیر ارز دولتی قرار گرفته شفاف سازی کند. به این ترتیب بعد از دستور رئیس جمهوری بسیاری از وزارتخانه ها به خصوص معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند که ظرف چند ساعت، اسامی مذکور را منتشر خواهند کرد. هرچه باشد وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی سیستم ثبت نام کشور، نقش عمده ای در واردات و معرفی متقاضیان دلار ۴۲۰۰ تومانی به بانک مرکزی برای دریافت ارز ایفا کرده است.

بر این اساس شنبه گذشته محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت نشان داد که چندان با مدیران بالایی خود هماهنگ نیست، چراکه علناً مخالفت خود با چنین اقدامی را اعلام کرد. آنچه بسیاری از رسانه ها از نشست خبری شنبه گذشته محمد شریعتمداری، وزیر صنعت معدن و تجارت به تصویر کشیدند، به نوعی مخالفت با دستور رئیس جمهوری بود و برخی حتی از آن به عنوان تمرد وزیر از رئیس یاد کردند. شریعتمداری در نشست خبری خود ابتدا انتقادات تندی علیه وزیر جوان کابینه که برای اولین بار خط شکنی کرده و اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی را منتشر کرده است، مطرح و درعین حال اعلام کرد که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اسامی افرادی را که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن ها داده شده است در اختیار دارد؛ بنابراین ما به عنوان وزارت صنعت نمی توانیم ثبت سفارش شدگان را افشا کنیم، چراکه در این صورت به جنگ بخش خصوصی رفته ایم، این در حالی است که لیست اعلامی از سوی وزیر ارتباطات، اسامی افرادی بود که تخصیص ارز داشتند و تأمین ارز آن ها صورت نگرفته بود، ما نمی خواهیم به جنگ اقتصاد کشور برویم و اقتصاد را به هم بریزیم، بنابراین با استفاده از نیروی عقل خدادادی، تصمیماتی خواهیم گرفت که به صلاح اقتصاد باشد.

غیبت معنادار خودرویی ها در لیست ارزی منتشر شده

آیا کسی باور می کند که این وزارت خانه واقعا به دنبال حمایت از بخش خصوصی باشد؟ تصمیمات از روی عقل خدادادی آنها را نیز در طول این سال ها همگی حس کرده و دیده ایم که اکنون اقتصاد را به این مرحله غیر قابل باور رسانده اند!

شریعتمداری اما در توجیهی دیگر گفت که با اعلام اسامی افرادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و کالا وارد کرده اند، مخالفت نداریم و اتفاقاً موافق با دریافت این اسامی از سوی نهادهای نظارتی هستیم، اما نکته اینجا است که هر یک از انواع ارز، هزینه مبادله متفاوتی دارد و قیمت تمام شده آن را نیز باید بر این مبنا محاسبه کرد. پس از انتشار وسیع مخالفت شریعتمداری با شفاف سازی لیست شرکت های دریافت کننده ارز دولتی آن هم به فاصله کمی از اظهارنظر وی در این زمینه، وی در پایان جلسه مذکور اعلام کرد که مخالفتی با انتشار این فهرست ندارد.

غیبت معنادار خودرویی ها در لیست ارزی منتشر شده

در نهایت اینکه آنچه روز گذشته از سوی بانک مرکزی اعلام شد لیست شرکت هایی بود که وارد کنندگان خودرو از آن حذف شده بودند. به این ترتیب ظاهراً بازهم شریعتمداری بر گفته خود مبنی بر عدم انتشار لیست پافشاری کرده و از بانک مرکزی فهرست دریافت کنندگان ارز خودرویی را نخواسته است. در این زمینه دیروز سخنگوی بانک مرکزی نیز اعلام کرد که گزارش تهیه شده توسط این بانک به درخواست وزارت صنعت برای کالاهایی است که از سوی آن وزارتخانه مشخص شده، بنابراین دربرگیرنده تمام کالاهای تأمین ارز شده توسط بانک مرکزی نیست. به این ترتیب آنچه مشخص است وزارت صنعت، معدن و تجارت ظاهراً تمایلی به اعلام لیست شرکت های وارد کننده خودرو ندارد، این در شرایطی است که بسیاری از شرکت های وارد کننده خودرو در قالب انجمن وارد کنندگان اصرار بر اعلام لیست مذکور دارند. آنچه در این بین اهمیت پیدا می کند این است که پافشاری وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر عدم انتشار لیست مذکور چیست؟ اگر آن طور که وزیر عنوان می کند هدف تنها حمایت از بخش خصوصی است که این بخش اصرار بر انتشار لیست دارد و این حمایت نیز به معنای جنگیدن با بخش خصوصی نخواهد بود. در این بین اما سناریوهایی در مورد اقدام وزارت صنعت در راستای عدم تمایل به اعلام فهرست وارد کنندگان مطرح است. اولین سناریویی که برخی از کارشناسان مطرح می کنند این است که ممکن است این وزارتخانه ظرف امروز و فردا در نامه ای به بانک مرکزی خواهان لیست دریافت کنندگان ارز واردات خودرو شود و در این زمینه وزارتخانه مذکور تعلل نخواهد کرد. در سناریویی دیگر برخی کارشناسان تأکید دارند که افشای لیست مذکور منجر به   به هم ریختگی بازار وارداتی ها خواهد شد و این وزارتخانه با توجه به لغو واردات خودرو خواهان زیانی بیش از این برای برخی از شرکت های وارد کننده نیست. در سناریویی دیگر به نظر می رسد که وزارت صنعت چندان تمایل به افشای لیست شرکت های وارد کننده قطعه یا مونتاژکاران نداشته باشد. حال هر یک از سناریوهای مذکور موردبررسی قرار می گیرد.

غیبت معنادار خودرویی ها در لیست ارزی منتشر شده

جلوگیری از التهابات بازار

همان طور که گفته شد با توجه به اظهارات سخنگوی بانک مرکزی درباره این موضوع به نظر می رسد که این امکان وجود دارد تا طی چند روز آینده وزارت صنعت درخواست خود در ارتباط با اعلام اسامی شرکت هایی که برای واردات خودرو از ارز دولتی استفاده کرده اند را به بانک مرکزی ارائه دهد. با توجه به اینکه اعلام اسامی شرکت هایی که ارز دولتی برای واردات گوشی موبایل و سایر لوازم مرتبط دریافت کرده اند تا این لحظه تأثیر مشخصی روی بازار نداشته است و مسئولان وزارت ارتباطات اعلام کرده اند که بازار موبایل تا ۱۰ روز آینده به تعادل می رسد، این امکان وجود دارد تا وزارت صنعت برای پرهیز از بحث های رسانه ای و همچنین جلوگیری از افزایش التهاب های موجود، ترجیح داده تا در انتشار اسامی شرکت هایی که ارز دولتی دریافت کرده اند، به جای شتاب زدگی، صبوری به خرج داده و تمام جوانب کار را ابتدا سنجیده و بعد در این خصوص اقدام به انتشار لیست این شرکت ها کند.

دلجویی از برخی وارد کنندگان!

سناریوی غیر قابل باور دیگری را هم می توان در این خصوص مطرح کرد. با توجه به اینکه اعلام ممنوعیت واردات خودرو به صورت ناگهانی و بدون اعلام قبلی از سوی این وزارتخانه مطرح شده است، این امکان وجود دارد که وزارت صنعت  از اعلام لیست شرکت هایی که ارز دولتی دریافت کرده اند خودداری کرده تا این شرکت ها بتوانند، خودروهایی را که به کمک ارز دولتی وارد کرده اند، با قیمت دلخواه در بازار به فروش برسانند تا از این طریق به نوعی ضرر و زیان این شرکت ها را از لغو واردات جبران کند. با توجه به آمارهای منتشر شده حدود ۱۵ هزار نفر در بخش های گوناگون مرتبط با واردات خودرو اعم از فروش تا تعمیرات و خدمات پس از فروش مشغول به کار هستند و با اعلام ممنوعیت واردات این خودروها به کشور، به نوعی اشتغال و معیشت این افراد در معرض تهدید قرار گرفته است؛ بنابراین وزارت صنعت با جلوگیری از اعلام انتشار شرکت های وارد کننده خودرو با ارز دولتی تلاش می کند تا بعد از ممنوعیت واردات خودرو به نوعی از این شرکت ها دلجویی کند.

پای مونتاژکاران در میان است

بعد از اعلام خروج ایالات متحده آمریکا از توافق نامه برجام و هشدار به شرکت هایی که در دوران پسابرجام در ایران به سرمایه گذاری و فعالیت مشغول بودند، نگرانی هایی در زمینه ادامه همکاری شرکای اروپایی با طرف های ایرانی به وجود آمده است. ازآنجاکه شرکت های خودروساز اروپایی در پسابرجام حضور گسترده ای در ایران داشته اند و اقدام به سرمایه داری در خطوط تولید شرکت های ایرانی کرده اند، به دنبال راه هایی هستند تا به این همکاری ها ادامه دهند. این امیدواری وجود دارد که یا چانه زنی کشورهای اروپایی با ایالات متحده آمریکا در ارتباط با وضع معافیت هایی برای شرکت های اروپایی حاضر در ایران جواب بدهد و آمریکا اجازه فعالیت را به این شرکت ها، در ارتباط با قراردادهای منعقد شده در پسابرجام بدهد یا درصورتی که این امکان وجود نداشته باشد، شرکت ها به صورت غیر رسمی در ایران حضور داشته و به فعالیت های خود ادامه دهند. با توجه به اینکه هرکدام از این دو راه نیاز به صرف زمان دارد، شرکت های ایرانی با همراهی شرکای اروپایی خود درصدد هستند تا شرایطی را فراهم کنند تا جایی که امکان دارد قطعات و لوازم موردنیاز خود را به کشور وارد کنند تا به فعالیت های خود در ایران ادامه دهند و به نوعی اجازه ندهند تا خطوط تولید در ایران بسته شود. از این رو با توجه به اینکه این احتمال وجود دارد تا وزارت صنعت مجبور شده تا برای واردات این قطعات ارز زیادی از طریق نظام بانکی کشور اختصاص دهد، تلاش می کند تا با جلوگیری از انتشار لیست شرکت هایی که در ارتباط با واردات خودرو و همچنین قطعات آن از ارز دولتی استفاده کرده اند، به نوعی اجازه ملتهب شدن بیش از پیش فضا را ندهد؛ زیرا در شرایط موجود این وزارتخانه به عناوین مختلف، تحت فشار است؛ بنابراین اگر در این شرایط لیستی منتشر شود که به عنوان مثال چند میلیارد یورو صرف واردات قطعات خودروهای مونتاژی در کشور شده است این امکان وجود دارد که وزارت صنعت و شخص وزیر تحت فشار افکار عمومی و نمایندگان مجلس قرار بگیرند، از این رو وزارت صنعت با عدم اعلام اسامی شرکت های وارد کننده خودرو و قطعات به دنبال آن است تا از ایجاد فشار بر خود جلوگیری کند.

سناریوی چهارم

سناریوی آخر در این زمینه می تواند به نوعی مهر تأییدی بر وجود مافیای خودرو در کشور باشد. با توجه به اینکه بارها از سوی برخی نمایندگان مجلس، برخی کارشناسان و رسانه ها بر وجود مافیای خودرو، چه در بخش خودروهای داخلی و چه در بخش خودروهای وارداتی، تأکید شده و هر بار مسئولان وزارت صنعت وجود چنین مافیایی را تکذیب کرده اند این احتمال وجود دارد تا وزارت صنعت تلاش کند تا با جلوگیری از اعلام لیست شرکت هایی که توانسته اند برای واردات خودرو ارز دولتی دریافت کنند، در واقع جلوی انتشار اسامی افراد و شرکت هایی که با مافیای خودرو در کشور ارتباط دارند را بگیرد. این گمانه زنی آنجایی به واقعیت نزدیک می شود که انجمن واردکنندگان خودرو به عنوان متولی بحث واردات خودرو از اعلام اسامی شرکت هایی که توانسته اند ارز دولتی برای واردات دریافت کنند، استقبال کرده است.

منبع:نوداد

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟