معاون اقتصادی و تئوریسین اقتصادی دولت: «توهم گرانی» موجب گرانی می‌شود

۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۰

محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در وضعیت این روزهای بازار در کشور، با اشاره به مصوبات آخرین جلسه هیئت دولت گفت: این جلسه به منظور ساماندهی بازار بود و وزارت صنعت معدن و تجارت گزارشی ارائه و عوامل را بررسی کرد و درخواست های خود را برای تصویب ارائه داد. […]

محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در وضعیت این روزهای بازار در کشور، با اشاره به مصوبات آخرین جلسه هیئت دولت گفت: این جلسه به منظور ساماندهی بازار بود و وزارت صنعت معدن و تجارت گزارشی ارائه و عوامل را بررسی کرد و درخواست های خود را برای تصویب ارائه داد. نگرانی هایی مبنی بر نوسانات قیمت کالاها برای مردم بوجود آمده و آنها خواستار این هستند که بدانند چه اتفاقاتی افتاده و دولت باید افق های آینده را ترسیم کند.

نهاوندیان با بیان اینکه وضعیت امروز عرضه کالا، نگرانی ندارد، ادامه داد: در موضوع تقاضا مشکل داریم؛ با تصمیمات در بازار ارز در رابطه با خروجی قیمت ها فکرهایی کردیم.مردم به دنبال حفظ نقدینگی خود هستند، مهم است که بدانیم آیا تعادل نداشتن بازار واقعی است یا فقط با نگرانی ها بوجود آمده است. شاخص واقعی اقتصاد نشان می‌دهد که در طرف عرضه رشد داشته ایم و این رشد در تولید داخلی هم قابل مشاهده است و بدون احتساب نفت ۴/۶ دهم درصد رشد کرده ایم.در واردات هم افزایش داشته ایم و عرضه کل در اقتصاد بالا رفته و صادرات رشد خود را به وضوح نشان داده است.تعادل نداشتن بازار در برخی حوزه ها از احساس ذهنی سرچشمه می‌گیرد، اگر احساس تورمی در افراد وجود داشته باشد، سبب ایجاد تورم می‌شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه باید رفتار مردم را از سوداگران اختلالگر در بازار جدا کنیم، خاطرنشان کرد: در تصمیمات جدید اقتصادی کشور به دنبال این هستیم که در برابر جنگ اقتصادی تدابیری بیاندیشیم و آماده چالش های رو به روی خود باشیم.

وی ادامه داد: در این چالش باید آرامش آحاد مردم را حفظ کنیم و به آنها نشان دهیم مشکلی وجود ندارد؛ برای مثال در بخش گندم و شکر وضعیت ما خوب است و نیازهای مردم تامین می‌شود و‌ نه تنها کالاهای اساسی بلکه کالاهای حیاتی هم در وضعیت خوبی به سر می‌برند.

نهاوندیان با اشاره به اینکه دولت مصمم است که نیازهای مردم را تامین کند، اظهار کرد: چرخه تامین باید مورد نظارت قرار گیرد و هدف از جلسه امروز همین موضوع بود و دستگاه ذی ربط باید بررسی کند، دولت اجازه نمی‌دهد کسی دلار ۴۲۰۰ تومانی بگیرد و سپس با نرخ های بالا به مصرف‌کننده بفروشد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: امروز تمام دستگاه های دولتی، نظارتی ، اتحادیه های صنفی بر روی بازار نظارت دارند و همکاری همه جانبه ای بین همه دستگاه ها صورت می‌گیرد.سطح آگاهی مردم تا حدی بالا رفته است که مردم به دنبال دلیل گران فروشی هستند و از فروشنده علت گرانی را می‌پرسند. نباید اجازه داد سرمایه سرگردانی که در گذشته بخشی از آن صرف قاچاق می شده است اکنون با خریداری پراید یا سکه ­بازار را دچار نوسان کند.

وی با تایید کمپینی که یکی از ورزشکاران سرشناس درباره تحریم کالاهایی که گران شده راه اندازی کرده است، سطح آگاهی جامعه به جایی رسیده است که اگر کالایی بی دلیل گران شده باشد مردم آن را نخرند، با اشاره به برخورد با سوداگران بازار گفت: مهم تر از برخورد، فرهنگ سازی است، نکته مهم این است که علامت های راهنمایی که سیاستگذران ارائه می‌کنند توسط فعالان اقتصادی پذیرفته شود و همانند این علامت ها عمل کنند.اگر رفتار ما متناسب با تعادل بخشی اقتصادی باشد رشد خواهیم کرد، اما اگر بر اساس توهم رفتار کنیم همین توهم گرانی سبب گران شدن می‌شود.

اگر شفافیت کامل باشد، زمینه ای برای توهم گرانی و اجحاف نخواهد بودنهاوندیان با اشاره به اطلاع رسانی دولت گفت: هنگامی که شفافیت کامل باشد زمینه ای برای توهم گرانی و اجحاف نخواهد بود؛ امروز سامانه هایی در کشور برای اطلاع رسانی وجود دارد، برای مثال سامانه انبارها که در خصوص موجودی انبارها اطلاع رسانی می‌کنند و به واسطه همین اطلاعات، دیگری توهمی وجود نخواهد داشت.اگر کالا گران است و علت گرانی آن‌ مشخص نیست، نباید آن را بخریم. برخی از مردم فکر می کنند که سپرده آنها از بین می رود، اما بازار پول باید مردم را راهنمایی کند که به سود و‌ سرمایه تبدیل شود.

وی با اشاره به بازار سرمایه گذاری تصریح کرد: وظیفه فعالان این است که سپرده ها را به سمت اوراق سرمایه گذاری هدایت کنند و پروژه های بزرگ اوراق خود را منتشر کنند تا تامین مالی انجام شود .باید سرمایه گذاری در بورس به درستی انجام گیرد،  اگر فردی اهل ریسک است باید تحلیل های مناسب را انجام دهد تا به شرکت ها و بورس وارد شود، اما اگر فردی ریسک پذیر نیست نباید فعالیت مبتنی بر ریسک را انجام دهد.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟