نگاه عمیق به جشنواره سرعت گودوود ۲۰۱۸

۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،جشنواره ی سرعت گودوود (Goodwood Festival of Speed)، از سال ۱۹۹۳ تا امروز، هر سال میزبان مجموعه ای از پرطرفدارترین و مشهورترین خودروهای مسابقه ای و جاده ای است که در بخش های مختلف مسیر هیل کلایمب (جاده باریک و پر پیچ و خم سربالایی، Hill Climb) به رقابت یا حرکات […]

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،جشنواره ی سرعت گودوود (Goodwood Festival of Speed)، از سال ۱۹۹۳ تا امروز، هر سال میزبان مجموعه ای از پرطرفدارترین و مشهورترین خودروهای مسابقه ای و جاده ای است که در بخش های مختلف مسیر هیل کلایمب (جاده باریک و پر پیچ و خم سربالایی، Hill Climb) به رقابت یا حرکات نمایشی می۲پردازند. این جشنواره که جزو بزرگ ترین همایش و نمایشگاه هایی خودرویی بریتانیا است، هر سال به مدت چند روز آخر هفته، اوایل تابستان و بدون تداخل با جدول زمانی مسابقات فرمول یک و ۲۴ ساعته لمانز در زمین های گودوود ساسکس غربی انگلستان برگزار می شود. این جشنواره سال ۱۹۹۳ توسط لرد چارلز گوردون-لنوکس، دوک یازدهم ریچموند با هدف احیای مسابقات اتومبیل رانی این منطقه برگزار شد. در طول بیش از دو دهه تأسیس جشنواره ی سرعت گودوود، انواع مسابقات و همایش های متنوع مانند هیل کلایمب و رالی برگزاری شده است.

Goodwood / گودوور

جشنواره ی سرعت گودوود ۲۰۱۸ از ۲۱ تا ۲۴ تیر ماه سال جاری برگزار می شود. جشنواره ی امسال با سالگرد ۷۰ سالگی پورشه ۳۵۶ مصادف شده است که به همین دلیل در کنار ۲۵ سالگی برگزاری جشنواره سرعت گودوود، اهمیت آن دو چندان می شود. امسال هم مانند گذشته، حراجی خودروهای کلاسیک و مدرن کمیاب، نمایش انواع مدل های خودرو در فضای باز، مسابقه ی هیل کلایمب و رالی در دل جنگل های زیبای گودوود برگزار می شود. در ادامه ی این مطلب، پیش نمایشی کوتاه از خودروها و برنامه های احتمالی جشنواره ی سرعت گودوود ۲۰۱۸ خواهیم داشت. با زومیت همراه باشید.

پورشه، مرکز توجه گودوود ۲۰۱۸

پورشه / Porsche

پورشه به مناسب ۷۰ سال تولید خودروهای اسپرت که از مدل ۳۵۶ شروع شد، بخش مهم برنامه های امسال را تشکیل می دهد. قالب اصلی جشنواره ی گودوود هرساله در یک میدان و جسمه ی نمادین روبروی کاخ اصلی طراحی می شود. جالب است بدانید که فقط در سال گذشته بود که قالب اصلی جشنواره از شرکت خودروساز به شخص تغییر پیدا کرد. قالب گودوود ۲۰۱۷ برنارد چارلز اکلستون بود که با مجسمه ای از ۵ خودروی مشهور مسابقات فرمول یک نمایش داده شد.

Goodwood / گودوور

اما در گودوود امسال، جری جودا طراح بریتانیایی-هندی طرح و مجسمه ای با مضمون ۷۰ سال خودروهای اسپرت پورشه را طراحی می کند. احتمالاً بخش زیادتر این طرح به مدل ۳۵۶ پورشه محصول سال ۱۹۴۸ مربوط باشد. پورشه برای بار سوم است که قالب اصلی جشنواره ی سرعت گودوود را به خود اختصاص می دهد. این برند آلمانی سال ۱۹۹۸ به مناسبت تأسیس ۵۰ سالگی و سال ۲۰۱۳ با مضمون ۵۰ سالگی ساخت مدل ۹۱۱ در گودوود حضور داشت. در حقیقت پورشه تنها برند خودروساز بوده که سه بار قالب اصلی این جشنواره است. برندهای دیگری چون آئودی، جگوار، مرسدس بنز و رنو هر کدام دو بار در گودوود طرح خاص خود را داشته اند.

خودروهای جشنواره ی سرعت گودوود ۲۰۱۸

Goodwood / گودوور

در کنار مسابقات جذاب هیل کلایمب، بخش مهم دیگر جشنواره ی سرعت گودوود نمایش خودروهای جدید، کلاسیک، مفهومی یا کم یاب برای اولین بار در برابر عموم است. معمولاً خودروها در مسیر تعیین شده با رانندگی آرام یا تهاجمی در برابر تماشاچیان خودنمایی می کنند. امسال نیز برخی خودروهای جذاب برای اولین بار در برابر عموم به حرکت در می آیند.

آلپاین A۱۱۰  جدید در نسخه های GT۴، Légende و Pure

Alpine A110

نسل جدید آلپاین A۱۱۰ (با تلفظ صحیح فرانسوی الپین، Alpine) در سه نسخه ی مختلف در هیل کلایمب امسال شرکت داده می شود. A۱۱۰ Pure نسخه ی سبک وزن مدل استاندارد، Légende نسخه ی لوکس و گران قیمت و Gt۴ نسخه ی مسابقه ای A۱۰۰ جدید هستند. سال گذشته مدل پریمیر (Première) الپین A۱۱۰ جدید در گودوود نمایش داده شد.

استون مارتین DB۵ جیمزباند

Aston Martin DB5 / استون مارتین

گودوود ۲۰۱۸ میزبان استون مارتین DB۵ افسانه ای که در فیلم چشم طلایی (GoldenEye)، در کنار اولین حضور پیرس برازنان در نقش ۰۰۷ خوش درخشید، خواهد بود. البته این مدل به شهرت DB۵ شان کانری در فیلم پنجه طلایی (Goldfinger) نمی رسد اما در هر صورت محصول استون مارتین است. این مدل مشهور و زیبا توسط مجموعه ی بنهامس (Bonhams) در اولین روز جشنواره به حراج گذاشته می شود. بعید است که DB۵ در مسیر سربالایی گودوود را طی کند ولی حتماً قیمت آن در حراجی این مورد را جبران خواهد کرد. کارشناسان قیمت این مدل را در حراجی تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار پوند (حدود  ۲ میلیون و ۱۲۵ هزار دلار) پیش بینی می کنند.

مک لارن ۶۰۰LT

McLaren 600LT

عضو جدید سری اسپرت مک لارن با کد ۶۰۰LT، با قدرت زیادتر (۶۰۰ اسب بخار) و وزن کمتر از ۵۷۰S همراه خواهد بود. مک لارن ۶۰۰LT که تصاویر آزمایش آن در پیست نوربرگ رینگ منتشر شده است، احتمالاً در مدل کوپه و کروک تولید خواهد شد.

نیو EP۹

Nio ef9 next EV

هایپرکار برقی و ۱۳۴۱ اسب بخاری EP۹ محصول استارت آپ چینی نیو (NIO) است که زمان ۶ دقیقه و ۴۵.۹۰ ثانیه و عنوان سریع ترین خودروی الکتریکی در جهنم سبز ثبت کرده است. EP۹ با هدف ثبت رکورد جدید در هیل کلایمب گودوود ۲۰۱۸ شرکت می کند اما این مدل با رقیبی سرسخت از آلمان روبرو خواهد شد.

پل استار ۱

پل استار 1 / polestar 1

پس از سال ۲۰۱۸، رونمایی مدل مفهومی ولوو کوپه و سپس مستقل شدن برند پل استار (Polestar)، مدل اسپرت و هیبرید پل استار ۱ به عنوان اولین مدل تولیدی مستقل پل استار در حال توسعه و ساخت بوده است. گودوود ۲۰۱۸ فرش قرمز پل استار ۱ و نمایش این مدل در برابر عموم خواهد بود.

فولکس واگن I.D. R Pikes Peak

Volkswagen I.D. R Pikes Peak / فولکس واگن

پس از نمایش خارق العاده ی اولین خودروی مسابقه ی تمام برقی فولکس واگن در مسابقات هیل کلایمب پایکس پیک آمریکا و رکوردشکنی، همه منتظر نمایش I.D. R پایکس پیک آلمانی در هیل کلایمب گودوود ۲۰۱۸ هستند. هنوز مشخص نیست که آیا رومین دوماس فرانسوی هدایت این خودروی برقی ۶۸۰ اسب بخاری را در هیل کلایمب گودوود ۲۰۱۸ بر عهده خواهد داشت یا نه، ولی باتوجه به گفته های مدیر فنی تیم مسابقه ی فولکس ولگن، این احتمال وجود دارد. در صورت شرکت I.D. R فوکس واگن، رقابت جذابی بین این مدل و نیو EP۹ شکل خواهد گرفت.

علاوه بر بخش های همیشگی جشنواره ی سرعت گودوود، امسال لرد مارچ ۲۵ لحظه ی ماندگار خود در ۲۵ سال برگزاری جشنواره را در کنار محبوب ترین خودروها و راننده ها معرفی می کند. لازم به ذکر است که در رقابت هیل کلایمب سال گذشته، آئودی R۸ V۱۰ Plus با زمان ۵۱ ثانیه مسیر ۱.۸۶ کیلومتری سربالایی را سریع تر از نیسان GT-R نیسمو با زمان ۵۲.۶۸ ثانیه طی کرد. رکورد مسیر هیل کلایمب گودوود با زمان ۴۱.۶۰ ثانیه در سال ۱۹۹۹ توسط خودروی فرمول یک مک لارن MP۴/۱۳ با رانندگی نیک هایدفلد آلمانی ثبت شده است.

منبع:نوداد

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟