نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،ممکن است کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹ به عنوان جدیدترین خودروی الکتریکی در سبد خودروساز بریتانیایی خیلی استثنایی نباشد، اما به هر حال با وجود مزایا و معایب یکی از محصولات فوق العاده در بازار محصولات برقی است. در حالی که این کراس اور برقی تحت برند جگوار به […]

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،ممکن است کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹ به عنوان جدیدترین خودروی الکتریکی در سبد خودروساز بریتانیایی خیلی استثنایی نباشد، اما به هر حال با وجود مزایا و معایب یکی از محصولات فوق العاده در بازار محصولات برقی است. در حالی که این کراس اور برقی تحت برند جگوار به بازار خودرو عرضه می شود، اما منصفانه است که بگوئیم تقریبا یکی از محصولات تمام الکتریکی لندرور پا به عرصه وجود خواهد گذاشت. به لطف چنین فناوری الکتریکی و بهره گیری از نمای خارجی شاسی بلند های جگوار، فرمان پذیری اسپرت، شتاب گیری عالی، کابین جادار و لوکس می توان این کراس اور برقی را یکی از گزینه های مناسب برای اکثر علاقه مندان به خودروهای الکتریکی قلمداد کرد. اگرچه هیچ خودرویی در حال حاضر بدون عیب و ایراد نیست، اما با کمی بررسی می توان متوجه شد که این معایب بسیار کم هستند و بیش تر در مقام مقایسه با سایر محصولات برجسته می شوند. با هم به برخی از ویژگی ها و امکانات کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹ می پردازیم؛ با زومیت همراه باشید.

2019 Jaguar I-Pace / کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace  مدل 2019

ارقام قابل توجه

کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace با بهره گیری از سیستم تمام چرخ محرک، دارای پکیج باتری لیتیوم یون با ظرفیت ۹۰ کیلووات ساعت است و شعاع حرکتی آن به حداقل ۳۸۶ کیلومتر تحت برآورد EPA می رسد. این خودروی الکتریکی می تواند تنها در زمان ۴.۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت دست یابد، در حالی که بیشینه سرعت آن به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت محدود می شود. موتورهای الکتریکی دوگانه جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹ قادر است ۳۹۴ اسب بخار قدرت و ۶۹۴ نیوتن متر گشتاور تولید کند که این میزان به تمام چهار چرخ منتقل می شود؛ ضریب درگ (پسا) در کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace به ۰.۲۹ بهبود یافته است که در میان محصولات جگوار، کمترین میزان ممکن خواهد بود. جگوار I-Pace با الهام از ظاهر کلاسیک سوپراسپرت مفهومی C-X۷۵ ساخته شده است؛ لذا از کاپوت کوتاه، سقف مرتفع آیرودینامیک و پنجره عقب منحنی شکل بهره می برد که همه ی این موارد به کاهش ضریب درگ کمک می کنند.

2019 Jaguar I-Pace / کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace  مدل 2019

به لطف استفاده از سیستم شارژ سریع در کراس اور برقی جگوار I-Pace، تنها ۴۰ دقیقه زمان نیاز است تا با استفاده از ایستگاه های شارژ سریع ۱۰۰ کیلوواتی، باتری های خودرو تا ۸۰ درصد ظرفیتشان شارژ شوند. ۱۰ ساعت زمان نیز نیاز است تا همین میزان شارژ باتری با استفاده از برق خانگی ۲۳۰ ولت و ۳۲ آمپر انجام شود. اگرچه سخت افزار شارژ این کراس اور الکتریکی ظرفیتی بیش از مقادیر گفته شده دارد، اما با بروزرسانی نرم افزاری می توان توان شارژ را به ۱۲۰ کیلووات در آینده نزدیک افزایش داد. برای افرادی که تمایل دارند شارژ خودروی الکتریکی را در خانه انجام دهند، جگوار از شارژر ۷ کیلووات بهره می گیرد که قادر است طی ۱۳ ساعت از طریق خروجی برق ۲۳۰ ولت، باتری ها را به شارژ کامل برساند.

2019 Jaguar I-Pace / کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace  مدل 2019

قیمت مدل پایه جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹ با ۶۹،۵۰۰ دلار آغاز می شود. قیمت تیپ لوکس و اختصاصی جگوار I-Pace با نام نسخه فرست ادیشن (First Edition)، از ۸۵،۹۰۰ دلار آغاز خواهد شد، در حالی که تیپ HSE، قیمتی حدود ۸۰،۵۰۰ دلار همراه با رینگ های ۲۰ اینچی خواهد داشت. در نسخه فرست ادیشن نیز از رینگ های بزرگ ۲۲ اینچی استفاده می شود که البته با بسیاری از امکانات لوکس و انحصاری عرضه خواهد شد که در دیگر تیپ ها موجود نیست.

جزئیات

نیازی به گفتن نیست که کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace سطحی از چابکی به راننده ارائه می دهد که اغلب در خودروهایی با چنین مشخصات و وزن (۲۱۷۰ کیلوگرم) یافت نمی شود؛ هرچند برخی افراد ممکن است از رینگ های ۲۰ اینچی و بزرگ تر برای کلاس کراس اور لذت ببرند، اما به نظر می رسد که رینگ های استاندارد ۱۸ اینچی به وضوح گزینه بهتری برای اکثر رانندگان باشد. گشتاور آنی و شتاب بالا همراه با قدرت مناسب، چیزی است که این خودروی الکتریکی را برای رانندگی بسیار متمایز می کند.

2019 Jaguar I-Pace / کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace  مدل 2019

بدون در نظر گرفتن نوع جاده برای رانندگی، جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹ عملکردی بسیار آرام و دقیق دارد. راحتی کابین به نحوی است که تغییر شرایط رانندگی (از جاده به آف رود)، تاثیر منفی بر سرنشینان نمی گذارد. نکته جالبی که در رانندگی آف رود و جاده با این کراس اور الکتریکی مشاهده می شود، این است که راننده به ندرت نیاز به استفاده از پدال ترمز دارد. به لطف سیستم ترمز احیاکننده قوی در جگوار I-Pace، رانندگی نیاز چندانی به درگیر کردن پدال ترمز و اعمال ترمزهای مداوم ندارد. شاید بیش ترین کاربرد ترمز خودرو هنگامی باشد که مانعی متحرک ناگهان بخواهد در مسیر حرکت قرار بگیرد یا عابران پیاده تمایلی به کاهش سرعت و توقف نداشته باشند. همچنین در مسیر پیست نیز عملکرد قابل قبولی از جگوار I-Pace مشاهده می شود، چرا که در سرعت های بالا و پیچ های با دید کم نیز به خوبی قادر به توقف و هدایت خودروی برقی است.

احساس فرمان خودرو در مقایسه با سایر سدان های اسپرت اروپایی، قابل پیش بینی و مناسب ارزیابی می شود. به رغم بدنه برجسته، لاستیک های بزرگ و وزن زیاد، در طی رانندگی هیچ نشانی از غلتش بدنه مشاهده نشد که با آن چه جگوار اعلام کرده است، تضادی نداشت.

2019 Jaguar I-Pace / کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace  مدل 2019

صندلی های جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹ یکی از راحت ترین و مجهزترین در نوع خود و همچنین بسیار قابل تنظیم هستند. چند ساعت رانندگی مداوم در داخل خودروی الکتریکی، باعث نمی شود تا راننده و سرنشینان تمایلی به توقف حرکت و خروج از خودرو احساس کنند. طراحی شکل و تجهیزات داخلی خودرو به شکلی است که فضای زیادی برای سر و جای پا در صندلی های جلو و عقب برای سرنشینان فراهم می شود. چنین قابلیتی باعث خواهد شد تا در سفرهای کوتاه و طولانی، سرنشینان دچار خستگی نشوند و تجربه خوبی از سفر داشته باشند. با این حال ورود و خروج به داخل خودروی الکتریکی کمی نیاز به دقت دارد تا سر به سقف برخورد نکند؛ با این حال هنگامی که سرنشین در داخل اتاق قرار بگیرد، فضای بسیار وسیعی در مقابلش وجود دارد که باعث احساس راحتی می شود.

2019 Jaguar I-Pace / کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace  مدل 2019

صندوق عقب جگوار I-Pace، فضای بسیار بزرگی برای قرار دادن بار و اثاثیه در اختیار راننده و سرنشینان قرار می دهد؛ هنگامی که بار بیش تری موجود باشد، صندلی های عقب پایین می آیند تا فضای گسترده تری برای حمل بار فراهم شود. در حالتی که صندلی ها سر جای خود باشند، جگوار I-Pace حجمی حدود ۷۱۶ لیتر در اختیار قرار خواهد داد، در حالی که با خوابانیدن صندلی های عقب این فضا به ۱۴۴۴ لیتر افزایش می یابد.  فضای پا برای سرنشین عقب، ۸۹ سانتی متر است که در کنار فضای ۷۱۶ لیتری صندوق عقب بیانگر جادار بودن این خودرو نسبت به سایر محصولات جگوار است.

ویژگی های قابل توجه

کراس اور برقی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹ امکاناتی مانند ۶ پورت USB، تعلیق انطباقی، سیستم کنترل کروز انطباقی، ردیابی خطوط مسیر، دستیار نگه داشتن خودرو در خط حرکت، صفحه نمایش هدآپ، بروزرسانی نرم افزاری OTA و قابلیت منحصربفرد طراحی صدای فعال پویا (Dynamic Active sound Design) ارائه می دهد. این سیستم صوتی پویا نوعی صدا از موتور الکتریکی خودرو تولید می کند که می تواند با توجه به اولویت راننده انتخاب شود. اگرچه توضیح این قابلیت کمی دشوار است، اما می توان صدای تولیدی این سیستم را به صدای صفیر تشبیه کرد. برای کسانی که علاقه مند به سکوت و آرامش سیستم محرکه الکتریکی هستند، تنظیماتی برای لغو صدای موتور الکتریکی نیز وجود دارد که باعث می شود کابین به مراتب آرام تر باشد.

2019 Jaguar I-Pace / کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace  مدل 2019

سیستم ناوبری کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace، میزان شارژ باتری را در مقصد و ایستگاه های بین راهی به راننده اطلاع می دهد تا آگاهی بیش تری از شرایط مسافرت داشته باشد. این سیستم همچنین ایستگاه های شارژ مناسب را در طول مسیر به راننده ارائه می دهد و نشان می دهد که میزان شارژ باتری در هر مکان چگونه خواهد بود. هوش مصنوعی (AI) مورد استفاده در کراس اور برقی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹، عادت های رانندگی و عواملی مانند شرایط زمین (جاده)، ترافیک و شرایط آب وهوایی را برای تعیین دقیق تر میزان شارژ باتری یاد می گیرد. در نتیجه خودروی برقی به شکل بهتری می تواند برای صرفه جویی در مصرف انرژی برنامه ریزی کند.

2019 Jaguar I-Pace / کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace  مدل 2019

جگوار همچنین از حالت رانندگی پاسخ سطح انطباقی (Adaptive Surface Response) در کراس اور الکتریکی جدید خود بهره می گیرد. این سیستم اساسا یک کنترل کروز برای رانندگی در مسیرهای آف رود است که رانندگی در زمین های ناهموار را برای رانندگی تسهیل می کند. به کمک این سیستم راننده می تواند به راحتی خودروی الکتریکی را هدایت کند و سرعت خود را افزایش یا کاهش دهد. به لطف مدیریت شرایط آف رود در جگوار I-Pace، رانندگی در مسیرهای شنی و تپه های بدون دید در جلو نیز ممکن می شود. در نتیجه به راحتی حرکت در سطوح صاف، می توان در سطوح ناصاف و شیب دار نیز حرکت کرد.

علاوه بر موارد بالا، جگوار I-Pace تنظیمات رانندگی دیگر نیز برای راحتی راننده در نظر گرفته است. تنظیمات regen در خودروی برقی روی دو حالت زیاد و کم قابل تغییر است و هنگامی که راننده حالت زیاد را انتخاب کند، به راحتی می تواند تنها با یک پدال در اکثر شرایط و وضعیت ها رانندگی کند؛ تنظیم کم نیز مناسب رانندگی در آزادراه است. جگوار I-Pace همچنین حالت رانندگی کریپ (creep) ارائه می دهد که بیش تر شبیه رانندگی با خودروهای بنزینی سنتی ارزیابی می شود. هنگامی که راننده پای خود را از روی پدال ترمز بردارد، بدون نیاز به فشار دادن پدال گاز، خودروی الکتریکی به آرامی به جلو حرکت می کند.

در نهایت جگوار توجه زیادی به مدیریت دما در کراس اور الکتریکی I-Pace دارد که در خودروهای برقی بسیار ویژگی مهمی به شمار می رود. کراس اور برقی جگوار I-Pace از سه سیستم خنک کننده مستقل برای مدیریت دمای اتاق، پکیج باتری و دیگر تجهیزات الکترونیکی استفاده می کند.

معایب

اگرچه همه محصولات در بازار خودرو همراه با تمام مزایا، معایبی نیز دارند، اما پیدا کردن عیب در جگوار I-Pace بسیار مشکل است. با این حال پس از چند روز رانندگی با کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace، می توان لیستی معدود از معایب آن پیدا کرد. با وجود تنظیمات ارائه شده برای موقعیت صندلی راننده و غربیلک فرمان، اگر کمی منصف باشیم هنوز هم برای افراد قد کوتاه کمی نامناسب است. زیرا این افراد دید مناسبی روی جاده ندارند و قسمت بالای فرمان و بخش منحنی داشبورد، مانع دید راننده خواهد بود. علاوه بر این، دید راننده از پنجره کوچک عقب محدود می شود و به نظر می رسد که آینه عقب برای همیشه تار باشد. البته دوربین پشتیبان به خوبی از عهده این معایب بر می آید و می تواند کمک مناسبی برای پارک و دید عقب باشد. چنین مشکلی با اندازه، موقعیت و تنظیم آینده های جانبی نیز وجود دارد که البته با کمی تمرین می توان بر نواقص آن غلبه کرد.

2019 Jaguar I-Pace / کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace  مدل 2019

جگوار برای اولین بار از سیستم اطلاعات و سرگرمی مجهز به دو نمایشگر لمسی موسوم به InControl Touch Pro در محصولاتش استفاده کرده است. این سیستم انحصاری متعلق به شرکت جگوار لندروور است و تاکنون تنها در مدل های لندروور استفاده می شد که از جمله ی آن ها می توان به مدل ولار و مدل ۲۰۱۸ رنج روور اسپرت اشاره کرد. این سیستم به دو نمایشگر ۱۰ و ۵.۵ اینچی مجهز است که نمایشگر بزرگ تر در قسمت مرکزی کنسول و بالاتر از نمایشگر ۵.۵ اینچی تعبیه شده است. از طریق این نمایشگرها، راننده و سرنشینان می توانند به ویژگی های مختلف خودرو دسترسی داشته باشند. کنترل آب وهوا تنها از طریق نمایشگر کوچک تر در دسترس خواهد بود و به کمک نمایشگر بزرگ تر، می توان سایر ویژ گی ها را کنترل کنند. با کمی جستجو می توان متوجه شد که برخی از ویژ گی های متداول در نمایشگرها به دلایلی خاص وجود ندارند. البته نمی توان گفت که رابط کاربری و سیستم اطلاعاتی و سرگرمی جگوار خیلی بد است.

برای انتخاب برخی از ویژگی های مشترک راننده نیاز به جستجوی زیادی دارد و گاهی اوقات حتی مجبور خواهد شد تا چشم هایش را از جاده بردارد. به عنوان مثال تنظیمات regen در میان انبوهی از منوها پنهان شده است که در رانندگی بزرگراه و حتی آف رود، مشکلات زیادی برای راننده ایجاد خواهد کرد. البته جگوار می گوید که هیچ راهی برای اضافه کردن دکمه ای برای این ویژگی ها در حال حاضر وجود ندارد و ممکن است کنترل های خاصی در آینده نزدیک به رابط اضافه شود.

صفحه نمایش پایین که برای کنترل آب وهوا رزرو شده است، بین دکمه های فیزیکی قرار دارد. با این حال به نظر می رسد که تجربه استفاده از فناوری لمسی می تواند به جای دکمه های فیزیکی مفیدتر باشد. علاوه بر این، هر بار که راننده تنظیمات مربوط به دمای اتاق را انتخاب کند، سایر تنظیمات نیز به صورت خودکار تغییر می کنند. خوشبختانه کراس اور برقی جگوار I-Pace از دستیار صوتی الکسا آمازون بهره می برد که می توان از آن برای کنترل بسیاری از ویژگی ها استفاده کرد. طبق گفته جگوار، در آینده نزدیک اپل کارپلی و اندروید اتو نیز به لیست امکانات خودروی برقی جگوار I-Pace اضافه خواهند شد.

همانند سایر فناوری های جدید، به چند روز استفاده از قابلیت های این خودرو نیاز است. به نظر می رسد که با گذشت زمان، مالکان کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace بهتر می توانند از رابط کاربری استفاده کنند.

2019 Jaguar I-Pace / کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace  مدل 2019

جمع بندی

کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹، یک جواهر واقعی در دنیای خودروهای الکتریکی خواهد بود. با هر استانداردی که بخواهیم این خودروی الکتریکی را بسنجیم، جگوار I-Pace همچنان فوق العاده است. افرادی که در حال حاضر به دنبال خودروی الکتریکی در کلاس کراس اور و شاسی بلند هستند، می توانند از این محصول جدید جگوار لذت کافی ببرند؛ البته اگر خودروساز بریتانیایی در تولید آن محدودیت خاصی ایجاد نکند.

نگرانی اصلی خریداران احتمالی جگوار I-Pace، این است که مانند بیش تر خودروهای الکتریکی، این کراس اور برقی نیز به اندازه کافی در دسترس نخواهد بود یا این که تولید آن حداقل در ابتدا، با حجم انبوه آغاز نمی شود. به همین علت نیز جگوار باید قبل از ارائه این کراس اور الکتریکی به بازار خودرو، از زیرساخت ها و فرآیندهای لازم اطمینان کسب کند.

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل ۲۰۱۹

منبع:نوداد

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟