هزینه ی سفر با هایپرلوپ، یک دلار خواهد بود

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۷

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،شاید تا سال ها قبل، صحبت های جنجالی ایلان ماسک، مورد تمسخر و تردید قرار می گرفت. عده ی زیادی تصور می کردند که اظهار نظرهای او، بر پایه ی جلب توجه و کسب سرمایه گذار است. امروز، وقتی به مطالب موجود در وبلاگ ماسک به تاریخ سال ۲۰۰۶ نگاه می […]

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،شاید تا سال ها قبل، صحبت های جنجالی ایلان ماسک، مورد تمسخر و تردید قرار می گرفت. عده ی زیادی تصور می کردند که اظهار نظرهای او، بر پایه ی جلب توجه و کسب سرمایه گذار است. امروز، وقتی به مطالب موجود در وبلاگ ماسک به تاریخ سال ۲۰۰۶ نگاه می کنیم، متوجه می شویم که بسیاری از پیش بینی ها و بلندپروازی های او به حقیقت پیوسته است.

چند روز قبل، به دلیل ترافیک سنگین شهر لس آنجلس؛ ایلان ماسک نتوانست در زمان مقرر به جلسه ی کاری خود برسد. او، ترافیک بزرگراه را به جهنم تمام عیار تشبیه کرد. ماسک معتقد است که راه هایی برای حل این معضل بغرنج وجود دارد و البته، نیازی به جاده های زیادتر نیست. پروژه های مدیرعامل خودروسازی تسلا، بنیاد فضایی اسپیس X و شرکت بورینگ، تفاوت های زیادی با دیگر کارآفرینان دنیا دارد. در بحث حمل و نقل عمومی، شرکت های بزرگی مثل اوبر و بوئینگ، تلاش می کنند تا پرواز روزانه در آسمان و تاکسی هوایی را گسترش دهند. هایپرلوپ شرکت ویرجین هم، قرار است بر سفرهای بین شهری با استفاده از تونل های روی سطح زمین، تمرکز داشته باشد. با این اوصاف، طرح شرکت بورینگ، تنها پروژه ی مرتبط با حمل و نقل زیرزمینی فوق سریع، در سطح جهانی محسوب شود که البته، حالت خودران و بی نیاز از راننده خواهد داشت.

Hyperloop / هایپرلوپ

متروی لس آنجلس، اولین نهادی است که با ایلان ماسک و شرکت بورینگ به توافق رسیده است تا میزبان اولین هایپرلوپ زیرزمینی دنیا باشد. فاز اول این پروژه، شامل مسیری آزمایشی به طول ۴.۳ کیلومتر خواهد بود، اما ایلان ماسک معتقد است که به زودی، سطح وسیعی از هایپرلوپ در سراسر لس انجلس کشیده خواهد شد. ایستگاه های کوچک مربوط به این پروژه، تقریبا به اندازه ی فضای پارک یک خودرو خواهند بود و به تعداد زیاد، در دسترس مردم قرار خواهد داشت.

Map

ماسک معتقد است که در آینده ی نزدیک، مسیرهای طولانی و پرترافیک، مثل فاصله ی ۲۲ کیلومتری فرودگاه بین المللی لس آنجلس تا استادیوم بیسبال دادجر (DodgerStadium)؛ در زمانی حدود ۸ دقیقه و با هزینه ی یک دلار برای مسافر، ممکن شود. مسافت ذکر شده، با خودروی شخصی در ترافیک معمول، ۴۵ دقیقه و در صورت استفاده از مترو، بیش از یک ساعت، طول می کشد.

ایلان ماسک، از شبکه ی گسترده ی ایستگاه های هیپرلوپ نیز، اطلاع داده است که هرکدام حدود ۱۶ نفر، ظرفیت خواهد داشت. این بخش، کاملا ضد آب و قابل استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف خواهد بود، ضمن اینکه با کمترین مزاحمت برای همسایگان، عمل خواهد کرد. ایستگاه های هایپرلوپ، ظاهری کاملا سازگار با محیط خواهند داشت و نیازمند فضای زیاد، نیستند. ماسک معتقد است که محدودیتی برای تعداد یا عمق تونل ها وجود ندارد. می توان بر حسب نیاز، آن ها را افزایش داد و صدها تونل داشت.

Elon Musk

صحبت های ماسک به شکلی غیر مستقیم، مشکلات مربوط به پروژه ی تاکسی هوایی اوبر (UberAir) را زیر سوال می برد، چراکه نیازمند برج های بزرگ و مرتفع در سطح شهر است. فاز آزمایشی طرح اوبر، احتمالا تا سال ۲۰۲۰ در شهر لس آنجلس به بهره برداری می رسد.

مدیر عامل بورینگ می گوید:

شما نمی توانید، حتی با کم صداترین هلیکوپترها، بدون ایجاد مزاحمت برای مردم و همسایگان، پرواز کنید. من قول می دهم که ساخت و حفاری پروژه ی هایپرلوپ، کاملا نامحسوس انجام شود، چراکه در عمق زمین خواهد بود.حتی، پیدا کردن محل حفاری از روی سطح زمین، کار مشکلی است. ما، نامرئی هستیم.

مدتی قبل، ایلان ماسک علاقه مند بود تا پروژه ی هایپرلوپ بر سفرهای بین شهری، مثل نیویورک به بالتیمور یا سان فرانسیسکو به لس آنجس تمرکز داشته باشد. او می خواست از فناوری های موجود در موشک پروژه ی فضایی اسپیس ایکس در ساخت تونل خلا استفاده کند و به سرعت ۴۸۰ کیلومتر بر ساعت، دست پیدا کند. ماسک معتقد است که سرعت انتقال مسافران هایپرلوپ، هنگام سفرهای داخل شهری، مثل نمونه ی در حال ساخت برای لس آنجس؛ حدود ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود. بخش زیادی از این پروژه، شامل آجرهای لوگو در سایز بزرگ، قوای محرک الکتریکی، باتری های مدرن و سازه های مقاوم ضد صدا، ابتکارات شخص ایلان ماسک هستند.

 

منبع:نوداد

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟