چرا آینده متعلق به خودروهای برقی است؟

۱۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،مهندسان، تولید کنندگان و حتی خبرنگاران این روزها به دقت خودروهای برقی را زیر نظر دارند. قابلیت ها و توانایی فنی مدل های الکتریکی، حتی در زمینه ی ساخت باتری با حساسیت دنبال می شوند. حال جدیدترین داده ها و اطلاعاتی که در زمینه ی این خودروهای انقلابی بدست آمده است […]

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،مهندسان، تولید کنندگان و حتی خبرنگاران این روزها به دقت خودروهای برقی را زیر نظر دارند. قابلیت ها و توانایی فنی مدل های الکتریکی، حتی در زمینه ی ساخت باتری با حساسیت دنبال می شوند. حال جدیدترین داده ها و اطلاعاتی که در زمینه ی این خودروهای انقلابی بدست آمده است نشان می دهد که انرژی الکتریکی بهترین نوع انرژی برای استفاده در حمل و نقل عمومی است. در آینه حمل و نقل خودروها فقط به صورت برقی خواهد بود. البته از همین حالا نیز  روند برقی شدن خودروها شروع شده است چون برای مثال شاهد گسترش روز به روز استفاده از خودروهای برقی و حتی گسترش مسابقات فرمول E هستیم.

۱- شرایط مناسب خودروها برای الکتریکی شدن

NISSAN LEAF

اگر دقت کنید روند الکتریکی کردن حمل و نقل در کشتی های بزرگ و هواپیما ها بسیار کند تر از خودروها پیش می رود. یکی از دلایل این امر به گفته ی لوکاس دی گراسی  (Lucas Di Grassi) که یک مهندس در فرمول E آئودی اسپرت است، مسئله سایز باتری ها است. در حال حاضر تکنولوژی ساخت باتری در شرایط قرار دارد که باتری ها از نسبت انرژی به وزن خوبی برخوردار نیست اند و به همین خاطر امکان استفاده از باتری های فعلی در کشتی های بزرگ همانند نفتکش ها و کانتینربر ها و حتی هواپیما های غول پیکر وجود ندارد و همین مورد سبب شده تا این وسایل همچنان به روش قدیمی از تامین انرژی خود استفاده کنند چون باید بدانید یک باک پر از سوخت و یا سوخت جت انرژی بسیار زیادتری را در مقایسه با باتری سایز مشابه تولید می کند. با این وجود اما ابعاد، اندازه و وزن خودروها به صورتی است که استفاده از باتری ها را در آن ها توجیه می کند و از این نظر در استفاده از باتری ها در خودروها مشکل چندانی وجود ندارد و تقریبا می توان گفت که خودروها بهترین پلتفرم برای آغاز برقی کردن حمل و نقل هستند.

۲- موقعیت مکانی خودروهای برقی

Electric Vehicle

وینیت پاتل (Vinit Patel) مهندس تیم فرمول E ماهیندرا می گوید، تمایل مردم برای انجام سفر های کوتاه و استفاده شهری از خودرو سبب می شود استفاده از خودروهای برقی محبوبیت زیادتری پیدا کند. همچنین قوانین نیز روندی را طی می کنند که خودروها را بر اساس انتشار گاز دی اکسید کربن تحت فشار قرار دهند و حتی بسیاری از کشور ها سعی دارند تا استفاده از خودروهای بنزینی را در شهر ها محدود کنند. همین عوامل دست به دست هم خواهند داد تا خودروهای بنزینی را از شهر ها بیرون کنند و به این ترتیب خیابان های شهرها در آینده تحت سلطه خودروهای برقی قرار خواهند گرفت. به گفته ی وی در آینده ای که متصور شده است جایی برای خودروهای هیدروژنی نمی بیند چون مشکل هیدروژن این است که ابتدا باید تولید شده، سپس ذخیره و در انتها مورد استفاده قرار گیرد و برای تولید برق نیز هیدورژن باید سوزانده شود. ضمن اینکه مشکل هیدروژن این است که تولید هیدروژن نیز خود به گونه ای است که سبب انتشار گاز دی اکسید کربن می شود که می تواند تاثیرات منفی روی اقلیم کره زمین داشته باشد. با این وجود مزیت خودرو های هیدورژنی این است که شما نیاز ندارید تا الکتریسیته را تولید، ذخیره و آن را به جای دیگر انتقال دهید. چون خودروهای برقی الکتریسیته را در باتری خود ذخیره می کنند و شما تنها به میزان استفاده ای که دارید نیاز دارید تا این باتری ها را شارژ کند. ضمن اینکه زیرساخت های خودروهای برقی نیز بسیار ارزان تر و در دست تر از خودروهای هیدروژنی هستند.

۳- بهبود تولید انرژی برق با استفاده از منابع پاک

Electric Vehicle

این نشانه ی جالب توجه را دلفین بیسکاین (Delphine Biscayne)، مهندس تیم فرمول E ونتوری عنوان کرده است. او سابقا در تیم فرمول یک ویلیامز مشغول بود و در توسعه سیستم KERS نیز نقش داشت. این سیستم امروزه در خودروهای فورمول بک، به صورت گسترده استفاده می شود.

دلفین بیسکاین امید زیادی به آینده ی خودروهای برقی دارد. به باور او، گسترش استفاده از خودروهای برقی سبب خواهد شد تا بشر زیادتر به تولید انرژی های سبز روی آورد و به این ترتیب تولید انرژی برق نیز دارای آلایندگی کمتری خواهد شد و همین مورد می تواند تاثیر مثبتی در میزان آلایندگی در سرتاسر جهان داشته باشد.

برای مثال یکی از کشور های پیشگام در این زمینه ایالات متحده است. این کشور سرمایه گذاری گسترده ای را روی انرژی های پاک و تجدید پذیر انجام داده است. حال می توان تصور کرد که استفاده از برقی که بدون تولید آلایندگی به دست آمده است در خودروهای برقی تا چه میزان می تواند مفید باشد و از تخریب و آسیب دیدن محیط زیست جلوگیری کند. در حال حاضر یکی از جدی ترین مشکلاتی که در ارتباط با خودروهای برقی وجود دارد این است که این خودروها گرچه مستقیما آلایندگی ندارند اما پروسه ی تولید برق برای حرکت آن ها می تواند آلایندگی هایی به همراه داشته باشد و در صورتی که بشر بتواند از انرژی های تجدید پذیر استفاده های گسترده تری کند این مشکل نیز حل خواهد شد.

۴- کاهش هزینه ی تولید

Electric Vehicle

این مسئله را نیکی شیلدز (Nicki Shields) که در زمینه ی مسابقات فرمول E مشغول به کار است عنوان کرده. به گفته ی وی یکی از موانع مهم در مورد خودروهای برقی امروزه تولید آن ها است چون بسیاری از خودروسازان پلتفرمی برای تولید خودروهای برقی ندارند. ضمن اینکه کارخانه ای هم که به طور تخصصی برای تولید خودروهای برقی باشد تقریبا وجود ندارد. با این وجود اگر خودروسازان تمرکز زیادتری را برای تولید خودروهای برقی کنند و برای مثال مراکز تحقیق و توسعه برای خودروهای برقی بنا کنند و پلتفرم ها و خط تولید های اختصاصی برای این خودروها طراحی کنند، قیمت این خودروها به طرز قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد و همین امر سبب استفاده زیادتر مردم از این خودروها خواهد شد. می توان تصور کرد که اگر اکثر خودروهای برقی نیز به صورت ارزان در دسترس عموم باشند تا چه اندازه می توانند تاثیر مثبت روی آب و هوای شهرهای ما داشته باشند و تا چه اندازه می توانند از آلودگی کره ی زمین جلوگیری کرد. از طرفی استفاده از این خودروها می تواند سبب بهبود کار برخی از کمپانی ها شود. برای مثال در صورت عمومی شدن خودروهای برقی، شرکت های تایر سازی نیز به سمت تولید تایرهای مناسب برای این خودروها می روند.

۵- فناوری باتری ها

NISSAN LEAF

این مورد از تمامی مواردی که در بالا ذکر کردیم مهم تر است. چون مربوط به باتری ها است و باتری ها اصلی ترین نقش را در خودروهای برقی بازی می کنند. این مسئله را پائول فیکرز (Paul Fickers) سرمهندس تیم فرمول E در NIO عنوان کرده است. برای دهه ها پروسه ی برقی سازی خودروها با کندی بسیاری همراه بود و اصلی ترین دلیل آن نیز وزن سنگین باتری ها بود. البته برقی سازی در بخش حمل و نقل فعلی سرعت و پیشرفت بهتری داشت و یکی ازدلایل آن این است که لکوموتیو ها با خود باتری حمل نمی کردند و برق خود را از کابل ها و یا ریل دریافت می کردند. با این وجود اما در خودروها چنین امکانی وجود ندارد و خودرو نیازمند هستند تا باتری را با خود حمل کنند. همین مورد یعنی نسبت انرژی به وزن پایین فناوری های قدیمی باتری سبب شده بود تا در ۳۰ سال گذشته پیشرافت های بسیار کوچکی را در بخش خودروهای برقی شاهد باشیم. با این وجود اما در دهه ی اخیر فناوری باتری های جهش بزرگی داشته است و سازنده ی باتری ها توانسته اند باتری هایی با ضریب انرژی به وزن بالاتری تولید کنند. همچنین افزایش تولید باتری نیز خود دلیل دیگری است که سبب خواهد شد تا قیمت باتری ها کاهش پیدا کند. سازندگان باتری ها نیز روی تکنولوژی های شارژ سریع تمرکز کرده اند تا بتوان باتری ها را در زمان های کوتاه تری شارژ کرد و مورد استفاده قرار داد. به این ترتیب باتری ها نیز می توانند از نظر مدت زمان شارژ شدن با پمپ بنزین ها رقابت کنند. پائول فیکرز برای اثبات حرف خود اتومبیل برقی خود یعنی نیسان لیف را مثال می زند که این خودرو در مقایسه با مدل سال ۲۰۱۱، ۶۷ درصد پیشرفت زیادتری را در بخش نسبت انرژی به وزن باتری های خود داشته است. همچنین هزینه ی تولید نیسان لیف کاهش یافته و در همین حال کیفیت، قدرت و گشتاور آن نیز افزایش یافته است. برای همین می تواند امیدوار بود که در پنج یا ۱۰ سال آینده استفاده از خودروهای برقی استفاده ی بسیار زیادتری داشته باشند.

منبع:نوداد

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟