چین به دنبال تجهیز خودروها به سامانه شناسایی رادیویی است

۲۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،بر اساس گزارش منتشر شده در وال استریت ژورنال، دولت چین در نظر دارد تمامی خودروهای این کشور را به سامانه ی شناسایی رادیویی مجهز کند. انتشار این خبر باعث بروز نگرانی هایی پیرامون کنترل هر چه بیش تر مردم شده است. با توجه به کنترل شدید دولت بر اینترنت و […]

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،بر اساس گزارش منتشر شده در وال استریت ژورنال، دولت چین در نظر دارد تمامی خودروهای این کشور را به سامانه ی شناسایی رادیویی مجهز کند. انتشار این خبر باعث بروز نگرانی هایی پیرامون کنترل هر چه بیش تر مردم شده است. با توجه به کنترل شدید دولت بر اینترنت و سیاست های مستبدانه ی دولت مردان این کشور، پیش بینی می شود که از این تکنولوژی در جهت کنترل دقیق تر و شدیدتر مردم چین استفاده شود.

سامانه RFID چین

دولت چین اما هدف از این برنامه را جمع آوری اطلاعات لازم در جهت مدیریت و کاهش ترافیک بسیار شدید این کشور اعلام کرده است. منتقدان دولت با طرح احتمال استفاده ی سرویس اطلاعاتی این کشور از داده های به دست آمده، این طرح را اقدامی دیگر در جهت کنترل مردم دانسته اند. این سامانه اطلاعات خودرو، مثل مکان، و مالک خودرو را به حسگرهای تعبیه شده در کنار جاده ها مخابره می کند و سپس این اطلاعات به وزارت امنیت عمومی انتقال می یابد. اگرچه این سیستم در مقایسه با سیستم GPS دقت کم تری دارد (چراکه تنها در زمان عبور خودرو از کنار حسگرها مکان آن مشخص می شود)، اما با استفاده از اطلاعات به دست آمده می توان عادات افراد را از مکان هایی که به آن جا تردد می کنند، تعیین کرد.

سامانه RFID چین

قرار است این برنامه از تیرماه سال جاری اجرا شود و در سال اول نصب این سامانه به صورت داوطلبانه صورت می پذیرد و سپس از سال دوم نصب آن روی تمام خودروهای جدید اجباری خواهد بود. با وجود آمار فروش سی میلیون دستگاه خودرو در سال، اطلاعات به دست آمده از این سیستم در ترکیب با اطلاعات به دست آمده از سیستم های امنیتی گسترده ی چین نظیر دوربین های امنیتی، سیستم های تشخیص چهره و کنترل اینترنت، می تواند سبب بروز خفقان برای مردم چین شود.

منبع:نوداد

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟