IBM در پی کنترل چراغ های راهنمایی با هوش مصنوعی است

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،اختراع جدیدی که آی بی ام به ثبت رسانده، نشان می دهد که این کمپانی در نظر دارد تا برای مدیریت ترافیک، سامانه هوشمندی را توسعه دهد که مبتنی بر دوربین ها است. یک رایانه وضعیت ترافیک را تحت تظر گرفته و با توجه به وضعیت راه های مختلف منتهی به […]

به گزارش پایگاه خبری خودروپلاس،اختراع جدیدی که آی بی ام به ثبت رسانده، نشان می دهد که این کمپانی در نظر دارد تا برای مدیریت ترافیک، سامانه هوشمندی را توسعه دهد که مبتنی بر دوربین ها است. یک رایانه وضعیت ترافیک را تحت تظر گرفته و با توجه به وضعیت راه های مختلف منتهی به چهارراه بهترین الگو برای وضعیت چراغ های راهنمایی را تعیین می کند.

چرا این موضوع مهم است؟ تاکنون پیش آمده مدت طولانی پشت چراغ قرمز توقف کرده باشید در حالی که هیج خودرو دیگری وجود ندارد؟ استیو هابسون یکی از مخترعین ارشد آی بی ام در پاسخ به این سوال که چرا یک سامانه غیرهوشمند برای این کار نساخته اید گفته است:

من می گویم اکثر افرادی که از خیابان های کنترل شده با استفاده از سیگنال های از راه دور عبور می کنند – رانندگان، پیاده ها، دوچرخه سواران، و یا هر چیز دیگری- موافقند که یک انسان ناظر به وضعیت ترافیک می تواند این کار را بهتر انجام دهد.

یک انسان می تواند اطلاعات بسیار زیادی را از محیط دریافت و براساس موارد پارامترهای مختلف در مورد وضعیت چراغ ها و زمان بندی آن ها تصمیم گیری می کند.

  • یک گروه از کودکان زیر باران در یک سمت خیابان منتظر سبز شدن چراغ برای عبور از خیابان هستند
  • در یک سمت خیابان تعداد زیادی خودرو وجود دارد در حالی که بخش های دیگر خلوت هستند
  • یک عابر پیاده به کندی  در حال عبور از خیابان است (شاید یک فرد مسن)
  • در بخشی از چهارراه به علت مشکلی که پیش آمده ترافیک ایجاد شده باشد
  • یک خودرو پشت چراغ قرمز مانده در حالی که هیچ خودرو دیگری وجود ندارد

توسعه پروتکل برای چنین محیط پیچیده ای حداقل در بیان بسیار دشوار است، به خصوص زمانی که بخواهیم هر تقاطع را با توجه به ویژگی های منحصربه فردش مدیریت کنیم. این درحالی ست که درک این اطلاعات متنوع برای انسان کاری آسان به حساب می آید و همین نکته هوش مصنوعی را به عنوان یک راهکار مفید مطرح می کند.

قطعا همه ما منتظر روزی که چراغ های راهنمایی با چنین روشی مدیریت شوند هستیم، شاید به این ترتیب اندکی از ترافیک شهرها کاسته شود. البته یک رایانه هرگز نخواهد توانست این گونه ترافیک را هدایت کند.

منبع:نوداد

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟